Aramak İstediğiniz Kelimeyi Girip, Arama Butonuna Tıklayınız...

Rahimde Sıvı Birikmesi Tehlikeli mi?

Kişiye Özel İlgi AKTIP ta

Rahimde Sıvı Birikmesi Tehlikeli mi?

Rahimde Sıvı Birikmesi Tehlikeli mi?

Rahimde sıvı birikmesi tehlikeli mi? Tüplerde sıvı birikmesi tehlikeli mi? Tüplerde sıvı birikmesi nedir? Rahimde sıvı birikmesi neden olur? Rahimde sıvı birikmesi belirtileri nelerdir? Rahimde sıvı birikmesi kendiliğinden geçer mi? Tüplerde sıvı birikmesi hamileliğe engel mi? Rahimde sıvı birikmesi kanser midir? Jinekoloji uzmanlarının cevap verebileceği bu sorular, herhangi bir şikâyeti olmasa da tüm kadınları yakından ilgilendiriyor. Zira üreme organlarında yaygın görülen hastalıklar ve risk faktörleriyle ilgili bilgi edinmek; olası belirtilerin daha erken fark edilmesi, zamanında müdahale ile doğurganlığın ve cinsel sağlığın korunması noktasında büyük önem taşıyor. ‘Hidrosalpenks’ veya ‘tüplerde sıvı birikmesi’ olarak da bilinen durum, fallop tüplerinde oluşuyor. Kadın üreme hücresi olan yumurtanın; over yani yumurtalık içerisinden rahme taşınmasını sağlayan bu tüpler, çeşitli nedenlerle tıkandığında sıvı birikmesi ortaya çıkabiliyor. Bu kanalların normalde yumurtayı yumurtlamayı taşıması gerekirken; sıvı birikmesi nedeniyle, ne embriyo ne de yumurta tüplerden geçemiyor ve rahim bölgesine ulaşamıyor. Dolayısıyla söz konusu rahatsızlık, gebeliğin başlamasına da engel teşkil ediyor.

Özel Aktıp Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum branşı hekimlerinden , Doç. Dr. Yüksel Kurban tüplerde sıvı birikmesi ile ilgili tüm detayları aktardı.

Tüplerde Sıvı Birikmesi Nedir?

Tüplerin uçlarının tıkalı olması ve içlerinin suyla dolmasıdır. Rahim bölgesinin her iki yanında fallop boruları (tüpleri) yer alır. Bunların görevi yumurtayı rahim boşluğuna iletmektir.
Fallop tüplerinden birinin veya her ikisinin iltihaplanıp şişmesi ve tıkanmasına bağlı olarak içerisinde su toplanması, hidrosalpinks (halk arasında tüplerde sıvı birikmesi) olarak adlandırılır.
Bu sıvıyı fallop tüplerinin içindeki doku üretir. Normalde karın boşluğuna akması gereken sıvı, rahim içine doğru akar.
tüplerin uç kısımları zarar görüp tıkandığında içleri seröz sıvıyla dolarak, rahimde de sıvı birikmesini oluşturur.
Kadın kısırlık vakalarından ortalama olarak %30-%35 kadarında hidrosalpinks dedidğimiz tüplerde sıvı birikiminin olduğu tespit edilmiştir.
Genetik bir hastalık olmayan hidrosalpinks; çoğunlukla, cinsel yoldan bulaşan rahatsızlıklara meyilli kadınlarda gözlemlenir.
Hamilelik meydana gelmesini zorlaştıran bu durum, ayrıca bölgenin enfeksiyonlara daha yatkın hâle gelmesini sağlar. Genellikle belli belirsiz şikâyetlere neden olduğu için kolay fark edilemeyen rahimde sıvı birikmesi, bazen jinekolojik muayene yapılırken tesadüfen saptanır.

• Önerilen İçerik: Emzirme Döneminde Antibiyotik Kullanımı ile İlgili Her Şey!

Rahimde Sıvı Birikmesi Neden Olur?

Endometriosis ve tüplerde doğuştan var olan yapışıklık, rahimde sıvı birikmesinin yaygın nedenleri arasındadır. Bunun yanı sıra; çeşitli enfeksiyonlar, rahim kanseri, veya kürtaj gibi önceden geçirilen cerrahi operasyonlar da tüplerde sıvı birikmesine yol açabilir.
Aynı zamanda kişinin çok partnerli ve yoğun bir cinsel hayata sahip olması, bu bölgeyi enfekte olmaya daha eğilimli kılar. Bu ise tüplerde sıvı birikmesi açısından risk oluşturur.
Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, üreme organlarında meydana gelen şiddetli veya tehlikeli rahatsızlıklar maalesef böyle bir sonuç doğurabilir.

• İlginizi Çekebilir: Kadınlarda İdrar Yolu Enfeksiyonu

Tüplerde Sıvı Birikmesi Tehlikeli mi?

Tüplerde sıvı birikmesine sekonder gelişen rahim içinde sıvı birikmesi tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Menopoza girmiş veya ileri yaştaki bir kadında bu durumun tespit edilmesi; -kanser riskini dışlamak için- rahim biyopsisi uygulamayı gerektirebilir.
Ayrıca tüplerde  sıvı birikmesi tüp bebek tedavisi öncesinde ortadan kaldırılmalıdır. Zira bu sorun çözüme kavuşturulmadan embriyo transferi yapılacak olursa, başarıya ulaşma olasılığı son derece azalacaktır.
Eğer tedavi esnasında hidrosalpinks saptanırsa embriyolar dondurulmalı ve tedaviden sonra transfer edilmelidir.
Öte yandan; sözünü ettiğimiz sıvı birikmesi durumunun, kısırlığa da yol açma ihtimâli vardır. Çünkü biriken sıvı hem yapışıklığa yol açabilir hem de embriyonun tutunmasını önler veya hamilelik gerçekleşse bile düşük riskini artırır.

Tüplerde Sıvı Birikmesi Belirtileri Nelerdir?

Çoğunlukla kolay fark edilebilecek herhangi tipik bir belirti vermeyen bu olay; kişinin hamile kalmaya çalışıp, başarılı olamaması hâlinde yapılan kısırlık tetkikleriyle açığa çıkar. Tüm denemelere rağmen normal yolla gebe kalmakta güçlük çekmek, rahimde sıvı birikmesinin en önemli belirtisidir.
Bununla beraber kimi hastaların şu belirtilerle karşılaştığı da olur:
1. Kasıklarda basınç hissi,
2. Sık aralıklarla tekrarlayan kasık ağrısı,
3. Cinsel birliktelik sırasında ağrı,
4. Sulu, açık pembe renkli ve yoğun akıntı,
5. Adet gecikmesi,
6. Ağrılı adet,
7. Adetliyken ishal,
8. Alt karın bölgesinde dolgunluk,
9. Düzensiz adet görme,
10. Regl sırasında büyük kan pıhtılarının gelmesi,
11. Alt karın bölgesinde tekrarlayıcı kramplar; buna kimi zaman halsizlik, ateş gibi şikâyetlerin eşlik etmesi.

Tüplerde Sıvı Birikmesi Nasıl Teşhis Edilir?

Genelde ultrason muayenesi rahimde sıvı birikmesinin tanısı için yeterlidir. Fakat tam sonuç için ayrıca HSG veya histeroskopi/yada Laparaskopi yöntemiyle rahim ve tüplerin kontrolüne ihtiyaç duyulabilir.

• Hemen Öğrenin: Hamilelik Başlangıcında Kasık Ağrısı Olur mu?

Tüplerde Sıvı Birikmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Kişinin çocuk sahibi olmayı isteyip istemiyor olmasına göre tüplerde sıvı birikmesi tedavisi farklılık gösterir.
Eğer çift; çocuk sahibi olmayı düşünmüyorsa, genellikle enfeksiyonlara karşı düzenli kontrol yeterli olacaktır. Jinekoloji doktorları çoğu zaman kısırlık dışında cerrahi müdahaleye gerek görmez. Bazı durumlarda enfeksiyon için antibiyotik reçete edilir.
Ancak tüplerden rahim bölgesine sıvı akışı olması tüp bebek tedavisinin başarılı olma şansını düşürür. Böyle bir durumda cerrahi operasyona ihtiyaç duyulabilir.
Ayrıca hekimler, tüplerin yeniden açılmasını sağlamak için laparoskopi yönteminden faydalanmayı da uygun görebilir. Fakat operasyonun %100 kesinlik taşımadığını ve kişi, rahimde sıvı birikmesi ameliyatı olsa dahi tüplerdeki sorunun devam edebileceği unutulmamalıdır.
Rahimde ve tüplerde sıvı birikmesi nedir? Sıvı birikmesi neden olur? Tüplerde sıvı birikmesi nasıl tedavi edilir? Sorularına cevap olan bu içeriğimizi noktalarken; her kadının mutlaka düzenli jinekolojik muayeneye gitmesi gerektiğini, olası problemlerin erken tespiti bakımından bunun çok önemli olduğunu hatırlatmak istiyoruz.
Bu arada bir başka rahim hastalığı ile ilgili kapsamlı içeriğimize aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

• Tavsiye Makale: Rahim Büyümesi Nedir?

Yayın tarihi: 14.Ekim.2023

"Bu içeriğin geliştirilmesinde Aktıp Hastanesi uzman hekimleri katkı sağlamıştır. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz."

Online Randevu Oluştur