Aramak İstediğiniz Kelimeyi Girip, Arama Butonuna Tıklayınız...

Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir?

Kişiye Özel İlgi AKTIP ta

Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir?

Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir?

Yumurtalık kisti belirtileri; özellikle âdet görmenin yeni başladığı ergenlik yıllarında sık görülmekle beraber, menopoz sürecinde bile ortaya çıkabiliyor. Kimi zaman basit kistlere işaret eden bu belirtiler, bazen de önemli sorunların habercisi olabiliyor.

Özel Aktıp Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum birimi doktorlarından Op. Dr. Dilara Özaydın Taştan, yumurtalık kistlerine ilişkin en çok merak edilen soruları cevapladı.

Yumurtalık (Over) Kisti Nedir?

Kadın üreme organlarından biri olan yumurtalığın yüzeyinde veya içerisinde oluşan, genellikle içi sıvı dolu keselere ‘yumurtalık kisti’ denir. Bunlar; direkt olarak yumurtanın kendisinden, rahim içini kaplayan endometrium yapıdan veya yumurtanın gelişip atıldığı yapıdan oluşabilir.
Yumurtalık kistlerinin içi çoğu zaman; akışkan çikolata kıvamında, berrak bir sıvı ile doludur. Öte yandan bunlar; yağ, kemik ve benzeri farklı dokular da barındırabilir.

Yumurtalık Kisti Neden Olur?

Over kisti oluşumuna neyin yol açtığı tam olarak belirlenememiştir. Ancak şunlar, yumurtalık kistlerinin meydana gelmesinde etkili olabilen faktörler arasındadır:
1. Genetik yatkınlık,
2. Aşırı kilo, obezite,
3. Hormonal bozukluklar,
4. Erken regl görmek (11 yaşından önce),
5. Hipertiroid (Tiroid bezinin normalden daha çok çalışması),
6. Adet düzensizlikleri.

Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir?

Sol  ve sağ yumurtalık kisti belirtileri nasıl anlaşılır? Ortaya çıkan belirtiler ve uygulanacak tedavi, kistlerin çeşidine göre farklılık gösterir. Pek çok yumurtalık kisti herhangi bir şikâyete yol açmaz ve rutin jinekolojik muayene esnasında, tesadüfen saptanır.
Belirti vermeyenler genelde; küçük, dönemsel kistlerdir. Bunlar tedaviye gerek duymaksızın kendiliğinden kaybolur.
Fakat kistlerin büyük ve yayılma eğiliminde olması, çeşitli belirtilerle karşılaşılmasına yol açar.
En yaygın yumurtalık kisti belirtileri ise şunlardır:
1. Adet gecikmesi,
2. İlişki sırasında ağrı,
3. Hiç adet görememe,
4. Adet döneminde aşırı ağrı,
5. Adet düzensizliği,
6. Adetin fazla miktarda kanamalı geçmesi,
7. Gebe kalamama,
8. Göğüslerde hassasiyet,
9. Adet haricinde görülen lekelenmeler ve ara kanamalar,
10. Bel ağrısı,
11. İştahsızlık ve açıklanamayan kilo kaybı,
12. Ağrıların cenin pozisyonuna geçme, eğilme ve benzeri hareketler sırasında şiddetlenmesi,
13. Alt karın bölgesi ve kasıklarda (pelvik bölgede) ağrılar,
14. Menopozda vajinal kanama.

Bunun sonucunda şu yumurtalık (over( kisti belirtileri gözlemlenir:
1. İdrara çıkma sıklığının artması,
2. Kabızlık,
3. Ağrılı dışkılama,
4. Karında basınç veya dolgunluk hissiyatı, şişlik,
5. İdrar yapmada sıkıntı,
6. Ele gelen kitle,
7. Gaz oluşumu vb.
Bazen de over kisti belirtileri acil müdahale gerektirecek kadar ciddi olabilir. Örneğin;
1. Çarpıntı ve hızlı nefes alma,
2. Baş dönmesi, baygınlık,
3. Ateş yükselmesi,
4. Bıçak saplanıyormuş gibi, çok şiddetli ve keskin kasık ağrısı bunlardan bazılarıdır.

Yumurtalık Kisti Ağrı Yapar mı?

Evet. En sık görülen yumurtalık kisti belirtileri içerisinde kasık ve karın ağrısı önemli bir yer tutar.
Büyük kistler adet döneminin her zamankinden daha sancılı geçmesine de yol açabilir. Diğer taraftan bunlar, birliktelik sırasında da acı duyulmasına sebebiyet vererek cinsel hayatı olumsuz yönde etkileyebilir.
Bazı durumlarda yumurtalık ve/veya tüplerin kendi etrafında dönerek over kisti torsiyonu gelişebilir. Torsiyon, kan akımının bozulması durumudur. Büyük bir kistin yumurtalığı yerinden uzaklaştırması veya kendi çevresinde döndürmesi ile oluşur.
Torsiyon varlığı, kistin olduğu tarafta bıçak saplanması tarzında ânî ağrıya yol açar.
Hızlı bir şekilde tedavi edilmezse yumurtalık hücreleri ölür ve bunun geri dönüşü yoktur. Jinekolojik acil cerrahi vakalarının yüzde 3'ünü bu ameliyatlar oluşturur.
Kist patlaması da yine şiddetli ağrıya neden olur. Enfeksiyon riskini büyük ölçüde artıran bu olay, batın içi kanamaya da sebebiyet verir. Erken müdahale edilmezse hayati tehlike riski taşır.

Yumurtalık Kisti Çeşitleri Nelerdir?

Boyut ve özelliklerine göre bazı yumurtalık kisti türleri şunlardır:
1. Müsinöz Kistadenom:
Bunların büyüklükleri 30 santime kadar varabilir. İyi huylu kistlerin yaklaşık %25’ini bu tür kistler meydana getirir.
2. Seröz Kistadenom:
5-15 cm büyüklüğe sahip bu kistler berrak bir sıvı ile doludur. İyi huylu (bening) kistlerden olmasına karşın, zaman içinde kötü huylu kansere dönüşmesi mümkündür.
3. Dermoid Kist:
Embriyonel dönemde ortaya çıkar. Normalde olmaması gereken bir dokunun yumurtalıkta kistleşmesiyle oluşan kistlerdir. İçerisinde; kıkırdak, kemik, diş, kıl gibi dokular bulunur.
4. Endometrioma:
Bu tip kistlerin iini dolduran sıvı, görünüm itibariyle çikolataya benzediği için ‘çikolata kisti’ diye de bilinir. Rahim içini saran endometrium yapısının yumurtalıklara taşması sonucu kanama ile gelişir.
5. Korpus Luteum:
Yumurtanın olgunlaşarak atıldığı yağıya ‘Korpus luteum’ adı verilir. Bu, progesteron hormonu salgılayan hücrelerden meydana gelir ve adet döneminde parçalanarak atılması lâzımdır. Eğer böyle olmazsa; içerisinde sıvı birikir, boyutu 3-5 cm’ye ulaşan kistlere dönüşür.
6. Folikül Kisti:
Sağlıklı bir kadında yumurta hücresi büyüyüp gelişir ve zamanı gelince çatlar. Fakat çatlama gerçekleşmediği ve yumurtanın büyümesi devam ettiğinde folikül kisti baş gösterir. 2-4 santim büyüklüğündeki bu kist türüne gençlerde sık rastlanır. Söz konusu kistler genellikle menstrüasyon döneminde dışarı atılır.

Yumurtalık Kisti Tanısı Nasıl Konur?

Hasta, yumurtalık kisti belirtileri ile jinekoloji branşına başvurduğunda önce fizik muayene gerçekleştirilir. Bu sırada ilgili bölgeye bası uygulanarak el ile kontrol sağlanır.
Ardından vajinal veya karından ultrasonla görüntüleme yapılarak yumurtalık kistinin türü, boyutu saptanır. Bunun kanserojen olup olmadığını tespit etmek için ise birtakım tetkikler istenir, gerekiyorsa MR veya BT yöntemlerinden faydalanılır.
Kötü huylu olmasından şüphe edilen kistler için kan testleri vasıtasıyla, tümör markerları diye bilinen bir grup kan parametresi incelenebilir. Gerekli görülürse üreme hormonlarının seviyesini belirlemeye yönelik testler de talep edilebilir.

Yumurtalık Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kendi kendine yok olacak yumurtalık kistleri için tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Kötü huylu olmayan tümörler ve agresif seyirli olmayan kistler (çikolata kisti vb.) ise ilaçlarla tedavi edilir. Bunun için genellikle doğum kontrol haplarına başvurulur.
Menopoz döneminde görülen veya giderek büyümeye devam eden kistler ise cerrahi müdahale gerektirebilir.
Aşırı büyük olmayan kistlerde kapalı ameliyat (laparoskopi) tercih edilirken, kötü huylu ya da büyük kistler için açık ameliyat (laparotomi) uygulanır.
Eğer kist yayılma gösterdiyse ve kötü huylu ise ooferektomi yapılıp yumurtalıkların tamamını almaya da gerek duyulabilir.
Siz de yumurtalık kisti belirtileri yaşıyorsanız, erken teşhis ve doğru tedavi için Kadın-Doğum bölümü hekimlerimize müracaat edebilirsiniz.
Ayrıca bu belirtilerle karşılaşmamak için önleminizi şimdiden almak adına; herhangi bir şikâyetiniz olmasa bile düzenli jinekolojik muayenelerinizi yaptırabilir, böylece olası problemlerden kendinizi koruma imkânı bulabilirsiniz.

Yayın tarihi: 28.Temmuz.2023

"Bu içeriğin geliştirilmesinde Aktıp Hastanesi uzman hekimleri katkı sağlamıştır. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz."

Online Randevu Oluştur