Aramak İstediğiniz Kelimeyi Girip, Arama Butonuna Tıklayınız...

Hamilelik Ne Zaman Belli Olur?

Kişiye Özel İlgi AKTIP ta

Hamilelik Ne Zaman Belli Olur?

Hamilelik Ne Zaman Belli Olur?

Hamilelik ne zaman belli olur? Hamilelik ne zaman anlaşılır? Hamilelik en erken ne zaman belli olur? Kanda ve idrarda hamilelik ne zaman belli olur? Cinsel ilişkiden sonra hamilelik kaç günde belli olur? Hamilelik testi ne zaman belli olur? Hamilelikte cinsiyet ne zaman belli olur? Hamilelik en erken ne zaman belli olur? Hamilelik belirtileri ne zaman belli olur? Hamilelik kanda ne zaman belli olur? Hamilelik ultrasonda ne zaman belli olur? İdrar testinde hamilelik ne zaman belli olur? Hamilelik, kadın vücudunda birçok değişikliğe neden olan bir süreçtir. Hamileliğin belli olması için, döllenmiş yumurtanın rahme yerleşmesi ve beta hCG hormonunun salgılanması gerekir. Bu hormon, kan ve idrarda gebelik testleri ile ölçülebilir. Hamilelik belirtileri ise, adet gecikmesi, bulantı, kusma, göğüslerde hassasiyet, yorgunluk, duygusal dalgalanmalar gibi çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir.

Özel Aktıp Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum branşı hekimlerinden Op. Dr. Dilara ÖZAYDIN TAŞTAN, anne adayları için en büyük merak konularından biri olan bu sorulara açıklık getirdi. ‘Hamileliğin ne zaman belli olacağı, kan ve idrar testine göre farklılık arz ediyor.’ Diyerek, her iki testin en erken kaçıncı günde sonuç verdiğine ve yaygın hamilelik belirtilerine değindi.

Hamilelik Ne Zaman Belli Olur?

Gebelik, döllenmiş yumurtanın rahime yerleşmesiyle başlar. Hamilelik oluştuktan sonra gebelik hormonu yani beta-HCG üretilir. Beta-HCG, hamileliğin en erken belirtilerinden biridir.
Kanda gebelik testi, çoğunlukla idrar testine göre daha erken sonuç verir. Döllenen yumurta rahime yerleştikten ortalama 7-10 gün sonra kanda beta-HCG düzeyi artmaya başlar. Bu sebeple, adet gecikmesinden 1-2 gün önce kanda gebelik testi yaptırılabilir.

İdrarda gebelik testinin ise, genellikle kanda gebelik testine göre daha geç sonuç verdiği söylenebilir. Yumurta sperm tarafından döllenip gebelik oluştuktan yaklaşık 10-14 gün sonra idrardaki beta-HCG seviyesi yükselmeye başlar. Adet gecikmesinden 1-2 hafta sonra idrarda gebelik testi yaptırılabilir.

Yani kan testi adet döneminin ardından en erken 11 gün sonra yapılmalı, idrar testi adet döneminden en erken 14 gün sonra uygulanmalıdır.

• Önerilen İçerik: Hamile Yogası Nedir?

İdrarda Gebelik Ne Zaman Belli Olur?

İdrarda hamilelik ne zaman belli olur? Hamilelik şüphesi olan kadınlar öncelikle eczaneden gebelik testi almayı tercih eder. Bu yöntem kolay ve ucuz bir gebelik teşhis yöntemidir. Gebe olan bir kadının kanındaki hCG oranı yumurtlama döneminden yedi gün sonra 50 ml  uIL seviyesine ulaşır. hCG hormonunun kandan idrara geçerek idrar testinde sonuç görülmesi biraz uzun sürer.
Adet gününden 3 gün evvel uygulanan idrar testinin doğruluk oranı %51'dir. Beklenen adet tarihi üzerinden 10 gün geçmesinin ardından gerçekleştirilen testte doğruluk oranı yüzde 99’dur. Gebelik teşhisini idrar testi aracılığıyla yapmak ve doğru sonuç almak için adet gününüzün üzerinden birkaç gün geçmesini beklemeniz gereklidir.
Ayrıca bilinmelidir ki idrarda gebelik teşhisi cinsel birliktelikten hemen sonra sonuç vermez. Testin doğru sonuç vermesi için adet gecikmesi yaşanması lâzımdır. Bir başka ifadeyle, hamilelik şüpheniz varsa ilişkiye girdikten sonra 2 hafta bekleyip ondan sonra idrarda gebelik testi yapmalısınız. Bu süre beklenmediği takdirde testten doğru sonuç alamazsınız.

• Hemen Öğrenin: Hamilelik Başlangıcında Kasık Ağrısı Olur mu?

Kanda Hamilelik Kaçıncı Gün Belli Olur?

Kanda hamilelik ne zaman belli olur? Gebelik hormonu hCG, kanda idrardan daha erken bulunur. Döllenen yumurta rahime implante olduktan 6-8 gün sonra test sonucu pozitif çıkabilir. Evde uygulanan hamilelik testinde olumlu sonuç alındıktan sonra da, bu durumun doğrulanması için kan testi gereklidir.

• İlgili İçerik: Gebe Bilgilendirme Merkezi

1 Haftalık Hamilelik Testte Çıkar mı?

Kadın doğum uzmanlarının 1 haftalık hamilelik olarak tanımladığı dönemde son adet kanaması devam eder. Yani bu haftada döllenme henüz gerçekleşmemiştir ve hamilelik -deyim yerindeyse- teknik olarak başlamamıştır. O yüzden kanda veya idrarda gebelik testi yapıldığında pozitif sonuç alınamaz.
Eğer '1 haftalık hamilelik' ifadesiyle; döllenmeden bir hafta sonrasını kastediyorsanız, bu hafta 3. gebelik haftasına tekabül ettiğinden, hamileliğin testte çıkma ihtimâli vardır.

• Tavsiye İçerik: Doğum Servisi

Hamilelik En Erken Ne Zaman Belli Olur?

Hamilelik en erken ne zaman belli olur? Klasik gebelik testleri cinsel ilişkiden takriben 2 hafta sonra, adet gecikmesinin ardından kullanım için uygundur. Eczaneden kolayca temin edebileceğiniz erken gebelik testleri idrarınızdaki Beta-HCG miktarını hassasiyetle ölçecektir. Bu sebeple gebeliği 3. haftada tespit edebilir.
Kanda gebelik testini bu haftada yaptıran anne adaylarında testin pozitif çıkma olasılığı da yüksektir. Fakat henüz çok erken bir hafta olmasından ötürü, 3. haftada yapılan testlerin hatalı negatif sonuçlar verme riski söz konusudur.
Daha kesin sonuç alabilmek için kanda gebelik testinin, adet gecikmesi meydana geldikten sonra yapılmasında fayda vardır. Bu aşamada yapılacak gebelik testinde hata payı sıfıra yakındır. Evde kendi kendinize idrar testi uygulayarak pozitif sonuç alsanız dahi, kanda gebelik testini yaptırmak üzere bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. Çünkü en güvenli yöntem budur.

Hamilelik Kaç Günde Belli Olur? - Hamilelik Ne Zaman Anlaşılır?

İmplantasyon sonrası gebelik testinin ne zaman yapılması gerektiğine yönelik kesin bir zaman dilimi yoktur. Eğer beklenen adet döneminiz geciktiyse, gecikmeden bir hafta sonrasında daha kesin sonuçlar alabilirsiniz. Sonucun ne kadar doğru olabileceği konusunda devreye girecek birkaç faktör vardır.
Yumurtlama döneminin ilk günlerinde meydana gelen hamileliklerde, pozitif sonucun daha erken alınması muhtemeldir.

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamileliğin ilk haftalarında, bir dizi fiziksel ve hormonal değişiklik oluşmaya başlar. Erken gebelik belirtileri her kadında farklı olabilir, ancak çoğu zaman ortak olan bazı işaretler bulunmaktadır. O ilk belirtileri ise şöyle sıralayabiliriz:
1. Hafif bulantı veya sabah bulantıları,
2. Göğüslerde hassasiyet ve şişme,
3. Adet gecikmesi,
4. Sık idrara çıkma ihtiyacı,
5. Yorgunluk hissi.
Ayrıca bazı kadınlar alt karın bölgesinde hafif kanama veya hafif kramp hissi yaşayabilir.

Yayın tarihi: 11.Ocak.2024

"Bu içeriğin geliştirilmesinde Aktıp Hastanesi uzman hekimleri katkı sağlamıştır. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz."

Online Randevu Oluştur