Aramak İstediğiniz Kelimeyi Girip, Arama Butonuna Tıklayınız...

Gebe Bilgilendirme Merkezi

Kişiye Özel İlgi AKTIP ta

Gebe Bilgilendirme Merkezi

Gebe Bilgilendirme Merkezi

Gebe bilgilendirme merkezi nedir? Gebe bilgilendirme merkezi hizmetleri nelerdir? Gebe bilgilendirme ünitesi ne işe yarar? Gebe Bilgilendirme Merkezi, gebelik dönemi ve doğum öncesi süreçle ilgili bilgi, destek, danışmanlık ve eğitim hizmetleri sunan bir kuruluştur. Bu merkezler, anne adaylarına ve ailelere gebelikle ilgili önemli konularda rehberlik sağlamayı amaçlar.

Özel Aktıp Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum hekimlerinden Op. Dr. Dilara ÖZAYDIN TAŞTAN, bebeğine kavuşmak için gün sayan tüm ebeveynleri yakından ilgilendiren bu sorulara açıklık getirdi. ‘Gebe bilgilendirme merkezimizde anne adaylarına hem doğum öncesi, hem doğum süreci ve sonrası ile ilgili geniş çaplı eğitimler veriyoruz.’ Diyen Dilara Özaydın Taştan, bu sayede hamilelik ve lohusalık dönemlerinin daha bilinçli geçirilmesine yardımcı olduklarını dile getirdi. Anne adaylarının doktor gözetimi altında çeşitli egzersizler yaptığının da altını çizen Dilara Özaydın Taştan; kişilerin böylelikle yoga, pilates, nefes egzersizi gibi aktivitelerle doğum sürecine daha iyi hazırlandığını söyledi.

Gebe Bilgilendirme Merkezi Nedir?

Gebe bilgilendirme merkezi; anne adaylarına hamilelik ve doğum ile ilgili konularda profesyonel eğitim, danışmanlık, destek sağlayan, böylece anne ve yenidoğan arasındaki ilişkiyi güçlendiren bir bölümdür.

Özel kuruluşlar, sağlık ocakları ve hastanelerin bünyesinde kendine yer bulan bu merkezler; anne adaylarının daha bilinçli, sağlıklı, huzurlu ve konforlu bir hamilelik ve lohusalık geçirmesine yardım etmeyi amaçlar.

Ülkemizde gebe bilgilendirme merkezlerinin yaygınlaşması için çeşitli çalışmalar mevcuttur. Sağlık Bakanlığı 'Gebe Bilgilendirme Sınıfı Programı'nı 2019 yılında hayata geçirmiştir. Bu program kapsamında tüm gebelerin; doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası konularında bilgi sahibi olmaları, böylece sağlıklı doğum yapmaları ve daha bilinçli bir ebeveyn olmaları hedeflenmektedir.

• Detaylı Bilgi için: Özel Aktıp Hastanesi Gebe Bilgilendirme Merkezi

Gebe Bilgilendirme Merkezi Hizmetleri Nelerdir?

Bu merkezlerde anne adaylarına başlıca şu konularda bilgi ve destek sağlanır:
1. Hamilelik boyunca yaptırılması gereken testler ve kontroller,
2. Gebelikte fizyolojik değişiklikler,
3. Antenetal takip ve önemi,
4. Hamilelik egzersizleri,
5. Gebelikte ve lohusalıkta beslenme,
6. Riskli gebelikler, hamilelikte risk faktörleri,
7. Aile planlaması,
8. Doğum sonrası egzersiz,
9. Yenidoğan sorunları,
10. Hamilelik ve lohusalık psikolojisi,
11. Hastaneye başvurulması gereken acil durum belirtileri,
12. Doğuma hazırlık,
13. Doğumu kolaylaştıran egzersizler,
14. Doğum çeşitleri ve bunların arasındaki farklar,
15. Doğum sonrası bebek bakımı,
16. Perine masajı, keğel egzersizleri,
17. Gebenin günlük bakım ve hayat aktiviteleri (Ağız-diş sağlığı, kişisel hijyen, giyim, beslenme, cinsel yaşam, uyku ve dinlenme vb.),
18. Bağışıklama, rutin tetkikler, hamilelik izleme,
19. Anne sütünün faydaları, emzirmenin önemi,
20. Ikınma teknikleri, nefes ve masaj teknikleri, alternatif doğum yöntemleri (Suda doğum vb.),
21. Emzirme vb.

Ayrıca gebe bilgilendirme merkezlerinde anne adaylarının eşlerine de profesyonel destek sunulur. Böylece baba adaylarının eşlerine daha iyi yardımcı olmaları mümkün hâle gelir. Her eş; annenin doğum sürecine adaptasyonunu nasıl kolaylaştıracağını, doğum sırasında ona nasıl motivasyon sağlayacağını, doğum sonrası dönemde onu nasıl destekleyeceğini öğrenir.

• Önerilen İçerik: Hamile Yogası Nedir?

Neden Aktıp Hastanesi Gebe Bilgilendirme Merkezi?

Çünkü Özel Aktıp Hastanesi; annelerin ve bebeklerinin mutluluğunu, en az onlar kadar ister. Uzman hekim ve sağlık personeli kadrosu, tam donanımlı tıbbî üniteleri; konfor odaklı, steril ve hijyenik hastane ortamıyla Aktıp, ebeveynler ve minikler için her şeyin titizlikle planlanıp, en ince ayrıntılarına varana dek özenle uygulandığı bir yerdir.

Bu doğrultuda Özel Aktıp Hastanesi Gebe Bilgilendirme Merkezi; her anne adayının hamilelik, üreme sağlığı, yenidoğan bakımı konularında yeterli eğitim ve bilgi alma hakkından en iyi şekilde faydalanmasını amaçlar. Tüm hamilelerin doğum öncesi süreç, doğum esnasında bilinmesi ve yapılması gerekenler, doğum sonrasına hazırlık ve benzeri hususlara dair kapsamlı bilgi edinmesine imkân tanıyan merkezimiz, bütün anne adaylarına bu heyecanlı süreçte yol arkadaşı olmayı hedefler.

Buna göre; hastanemizin Gebe Bilgilendirme Merkezi’ni tercih ederek sahip olacağınız bazı ayrıcalıkları, kısaca şöyle sıralayabiliriz:
1. Hamilelik döneminin beraberinde getirdiği fiziksel, duygusal ve hormonal değişimlere uyum sağlamayı, gebelikte sık karşılaşılan sorunlarla başa çıkmayı ve stres yönetimi tekniklerini öğrenirsiniz.

2.Doğum eylemini tüm yönleriyle tanır, bu olayın insanı hayrete düşüren ve tatlı heyecanını daha da artıran en güzel taraflarını ve en önemli detaylarını keşfedersiniz. Doğumun belirtileri, nasıl başladığı, evreleri, sezaryen ve normal doğum farkları, doğum korkusu, emzirme yöntemleri gibi konularda merak ettiğiniz her şeyi açıklığa kavuşturursunuz.

3. Hamilelikte, doğumda ve doğumun ardından yaşanabilecek sorunlara ilişkin bilgi dağarcığınızı geliştirir; belirtiler, tanı ve tedavi yöntemleri hususunda daha bilinçli olursunuz.

4. Aşağıdakiler dâhil olmak üzere yüzlerce sorunun cevabını kapsamlı bir şekilde alırsınız: Hamilelikte bir şeylerin yolunda gitmediğine işaret eden durumlar neler? Hangi acil durumda nasıl bir yol izlenmeli? Doğuma nasıl hazırlanmak gerekir? Normal doğumun bebek ve anne açısından ne tür faydaları var? Doğum Ne Zaman Olacak? Ağrım Çok Olur Mu? Lohusalık süreci nasıl daha rahat geçirilir? Doğum sonrasında kullanılabilecek üreme sağlığı yöntemleri nelerdir? Yenidoğan bakımında nelere dikkat edilmeli?

5. Ağrı yönetimine dair kapsamlı bilgi sahibi olur, doğum sancısını ilaçsız azaltmanın yollarını öğrenme şansı yakalarsınız.

6. Ebeveynlik ipuçları sayesinde yeni rolünüzü daha kolay benimser ve sorumluluklarınızı daha kolay yerine getirir, hayatının ilk yıllarında her açıdan size bağımlı olacak minik evlâdınız için neyi nasıl yapmanız gerektiği hakkındaki soru işaretlerini giderirsiniz.

7. Gebelik, doğum esnası ve doğum sonrası ile ilgili güncel bilgi ve becerilerinizi genişletip, farkındalık düzeyi yüksek bir ebeveyn adayı hâline gelirsiniz.

8. Ayrıca hamilelik boyunca ve doğumda size eşlik edecek yakınlarınız da gebe bilgilendirme merkezimizin sunduğu hizmetlerden yararlanabilir. Böylelikle onlar; hamileliğin ve doğumun beraberinde getireceği fizyolojik değişiklikler hakkında bilgi edinir, size nasıl daha iyi destek sağlayabileceğini öğrenir.

Siz de; Gebe Bilgilendirme Merkezi ve Doğum Servisi hizmetlerimizden yararlanarak, anneliğe güvenle adım atmak istiyorsanız, Aktıp Hastanesi olarak bu süreçte en büyük destekçilerinizden biri olmaya hazırız!

Yayın tarihi: 03.Ocak.2024

"Bu içeriğin geliştirilmesinde Aktıp Hastanesi uzman hekimleri katkı sağlamıştır. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz."

Online Randevu Oluştur