Aramak İstediğiniz Kelimeyi Girip, Arama Butonuna Tıklayınız...

Zonguldak Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Kişiye Özel İlgi AKTIP ta

Zonguldak Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Zonguldak Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Zonguldak Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon gerek doğuştan, gerekse sonradan edinilmiş olan iskelet, sinir ve kas sistemi rahatsızlıklarıyla ilgilenen bir branştır. Öte yandan bu tıbbi birimin uzmanlık alanı; ortopedik sorunları ve nörolojik problemleri de kapsar. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, kireçlenme, fıtık, felç, ağrı, travma, cerrahi operasyonların ardından ortaya çıkan fonksiyon bozuklukları da bu birimin muhtevasına dâhildir. Farklı hastalıklardan kaynaklı hareket kısıtlılıklarıyla yine Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümü ilgilenir. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon biriminde tüm bunlara ilişkin tanı ve tedavi hizmetlerinin sunulduğu bölümde ayrıca önleyici tedavi uygulamaları da gerçekleştirilir. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon biriminde yapılan tedavilerin temel amacı; yaralanma, hastalık ve benzeri faktörler sonucunda oluşan bozukluğu gidermek, hastanın yaşam kalitesini iyileştirmek ve bağımsız hareket potansiyelini artırmaktır. Zonguldak Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Zonguldak Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

hastaların fiziksel sağlıklarını, fonksiyonlarını, hareket kabiliyetlerini ve yaşam kalitelerini artırmak için kullanılan tıbbi bir disiplindir. Bu alan, çeşitli hastalıkların, yaralanmaların ve cerrahi müdahalelerin ardından hastaların iyileşme süreçlerini hızlandırmak amacıyla uygulanan tedavi ve egzersiz programlarını içerir.
Aktıp Hastanesi, bu alanda uzmanlaşmış ve deneyimli bir sağlık kuruluşudur. Hastanenin Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon merkezi, multidisipliner bir yaklaşım benimseyerek hastaların ihtiyaçlarına en uygun tedavi planını oluşturur.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Nedir?

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon; kişinin hayatını zorlaştıran, hareket kabiliyetini sınırlayan ve yaşam standartlarını düşüren engellilik durumlarını iyileştirmek ve buna yol açan unsurları ortadan kaldırmak amacıyla, multidisipliner yaklaşım doğrultusunda çalışan bir tıp bilimidir.
Bu bölümde ayakta veya yatarak tedavi olan hastalara, kendi fonksiyon kapasiteleri ve sağlık durumu çerçevesinde en modern yöntemler ve en yeni, profesyonel teknolojilerle destek sağlanır.
Ortopedik girişimler sonrası ortopedik rehabilitasyon uygulanırken, sinir hasarlanmaları, yüz felci, inme sonrasında meydana gelen hareket bozuklukları için nörolojik rehabilitasyon tedavilerinden yardım alınır. Doğum esnasında ortaya çıkan sorunlar ise pediatrik rehabilitasyon uygulamalarıyla çözüme kavuşturulur.
Yanıklara bağlı hareket bozuklukları, kırık ve sinir kesisi gibi problemlerin rehabilitasyonu da yine bu bölümde görevli doktorlar tarafından gerçekleştirilir.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hangi Hastalıklara Bakar?

Bu branşın uzmanları fonksiyonel ve fiziksel pek çok rahatsızlığın tespiti, doğru yöntemlerle giderilmesi ve engellenmesi ile ilgilenir. Onlardan bazıları ise şu şekildedir:
1. Nörolojik ve sinir-kas yaralanmaları  ve hastalıkları
2. Boyun fıtığı
3. Dizlerde kireçlenme
4. Bel fıtığı
5. Boyun düzleşmesi
6. Fibromiyalji
7. Parkinson
8. Lenfödem
9. Omurilik felci
10. Duruş bozuklukları
11. Faset eklem sendromu
12. Ortopedik Hastalıklar ve yaralanmalar
13. Romatizmal hastalıklar
14. Kronik ve akut ağrı tedavisi
15. Doğumsal ya da edinsel eklem ve kemik bozuklukları
16. Spor yaralanmaları
17. Metabolik hastalıklar (Osteoporoz, diyabet vb.)

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hizmetleri Nelerdir?

Yaşanan rahatsızlığın türü, nedeni, derecesi, hastanın genel sağlığı ve benzeri faktörlere göre uygulanacak fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemleri çeşitlilik gösterir. Onlardan bazılarını şöyle sıralamak mümkündür:
1. İlaç tedavisi
2. Elektroterapi
3. Yumuşak doku ve eklem içi enjeksiyonları
4. PRP
5. Nöral Terapi

Fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi ile ilgili tüm sorularınıza cevap bulmak için Aktıp Hastanesi’ni arayabilir, deneyimli hekimlerimizden telefonla veya online randevu alabilirsiniz.
Dünya standartlarında özel teknolojilerin kullanıldığı Aktıp Hastanesi’nin klasik ve yeni yaklaşımları sentezleyen inovatif teknolojisi, hasta konforunu ön planda tutan üst düzey hizmetleri ile sağlığınızı geri kazanmanın mutluluğunu yaşayabilirsiniz.

Zonguldak Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Yayın tarihi: 17.Eylül.2023

"Bu içeriğin geliştirilmesinde Aktıp Hastanesi uzman hekimleri katkı sağlamıştır. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz."

Online Randevu Oluştur