Aramak İstediğiniz Kelimeyi Girip, Arama Butonuna Tıklayınız...

Prostat Check Up

Kişiye Özel İlgi AKTIP ta

HABERLER

Prostat Check Up

Prostat Check Up Prostat Check Up | AKTIP

28.05.2024

Prostat Check-up ile prostat kanserini erken tanı ile kontrol altına alın. Riskleri ortadan kaldırın erken teşhis ile sağlığınızı koruyun.

 

Prostat Kanseri Nedir?

 

Prostat bezi hücrelerinin kontrolsüz biçimde çoğalmasıyla meydana gelen oluşan kötü huylu tümörlere prostat kanseri denir. Anormal şekilde çoğalan bu oluşumlar, hücre grupları ‘habis tümör’ olarak da isimlendirilir.
 

Erkek üreme sisteminin en önemli parçalarından birini oluşturan prostat; yaklaşık 20 gram ağırlığında ve bir ceviz büyüklüğünde, makatın önünde ve mesanenin altında konumlanan salgı bezidir. İdrar kanalı yani üretra, prostatın tam ortasından geçer. Meni salgısının 1/3'ünü prostat bezi oluşturur.
 

Sperm hücrelerinin hareketliliğini ve canlılığını koruyan semen, prostat bezi tarafından üretilir. Ayrıca testosteron hormonunun salgılanmasından da bu bez sorumludur.

 

Erkeklerde en sık gözlemlenen kanser türü prostat kanseridir. Araştırmalar; dünya çapında her 9 erkekten birinin, bu kanser türü ile karşılaştığını göstermiştir. Ortalama görülme yaşı ise 65 ve üzeri olarak ifade edilir. Ülkemizde görülme sıklığı yönüyle akciğer kanserinden sonra gelen prostat kanseri, gelişmiş ülkelerde en fazla görülen kanser türlerinden birini oluşturur.
 

Yalnız; prostat kanseri nedir? Diye merak edenler bilmelidir ki, prostat boyutundaki değişiklik ve diğer şikâyetler her zaman kansere işaret etmez. Hatta bu, erken dönemde çoğunlukla hiç belirti vermeyen bir kanser çeşididir.

Önerilen İçerik: Prostat Kanseri Nedir?

 

Prostat Kanseri Neden Olur?

Bu kanserin kesin nedeni tam olarak bilinmemekle beraber, en yaygın prostat kanseri risk faktörleri şöyle ifade edilebilir:
1. İleri yaş,
2. Kardeş, baba, amca, dede gibi yakın aile fertlerinden birinde bireylerinde prostat kanseri varlığı,
3. Erkeklik hormonu düzeylerinin yüksek olması,
4. Az boşalmak (Araştırmalara göre; haftada 2 kez veya daha seyrek aralıklarla boşalan erkeklerde prostat kanserinin görülme ihtimâli, diğerlerine göre daha yüksektir.),
5. BRCA-2 geninde bozukluk (Bu, kadınlarda ise meme kanseriyle ilişkilendirilmiştir.),
6. Irk (Hastalığın siyahi (Afro-Amerikalı) erkeklerde daha fazla görüldüğü saptanmıştır.),
7. Gonore enfeksiyonu (Bel soğukluğu),
8. Obezite,
9. Hareketsiz (sedanter) yaşam,
10. Hayvansal yağ ve protein içerikli gıdaları çok tüketmek,
11. Kadmiyum isimli ağır metal elementine maruz kalmayı gerektiren bir meslekte çalışmak (Akü, pil, seramik ve elektrik sanayisi bunlara örnektir.),
12. D vitamini düşüklüğü.
13. Bunun yanı sıra istatistikler; erkek tipi kellik, aşırı sigara tüketimi veya alkol kullanımı gibi durumlara sahip erkeklerde prostat kanserine bağlı ölümlerin daha yaygın olduğunu ortaya koymuştur.

Prostat Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Çoğunlukla hastalığın ilerleyen aşamalarında görülmeye başlanan prostat kanseri belirtileri genel olarak şu şekildedir:
1. Sık idrara çıkma,
2. İdrar yapmada güçlük; yavaş akımlı, kesik kesik işeme,
3. Sertleşme-ereksiyon problemleri (Erektil disfonksiyon-impotans),
4. Meni veya idrarda kan (Hematüri),
5. İstemsiz kilo verme,
6. Boşalma (ejakülasyon) esnasında ağrı,
7. Şiddetli bacak, kalça veya bel ağrısı (Kemiğe sıçradığı için.)
Yalnız bu belirtiler prostatit yani prostat iltihabı, benign prostat büyümesi gibi durumlarda da yaşanabilir. O nedenle kanserin belirgin semptomları arasında yer almaz. Bu noktada ise ayırıcı tanı devreye girer.

Check Up Nedir?

Check up genel anlamıyla kişisel bir sağlık taramasıdır. Herhangi bir sağlık probleminizin olmasına gerek yok. Çünkü check up’ın amacı; hastalıkları belirti vermeden erken aşamada teşhis etmek ya da önlemektir. Check up, sadece tahlil ve tetkikten oluşan bir inceleme değildir, vücudun genel durumunu da ortaya koyar. Böylece risk faktörlerinin önüne geçilmiş olur. Check up programının içeriği yaş, cinsiyet, genetik özellikler, yaşam şekli ve geçmiş sağlık öyküsüne göre değişiklik gösterebilir. Check up için bir yaş sınırı yoktur. Ancak diyabet gibi kronik rahatsızlara sahip ya da aşırı kilolu bireylerin 40 yaşından sonra düzenli olarak check up yaptırması önerilir.

 

Neden Check Up Yaptırılmalı?

Check up taramaları ile hastalıklar, hayat kalitesini düşürecek seviyeye ulaşmadan tedavi edilebilir. Kaliteli bir yaşam sürmek için düzenli aralıklar ile genel sağlık değerlendirmesi yaptırmak faydalı olacaktır. Ayrıca ailesinde bir hastalık öyküsü olan kişilerde ya da yaşlı bireylerde sağlık problemi görülme ihtimali yüksek olabilir. Bu yüzden bu özelliklere sahip kişilerin check up paketlerine başvurmaları önemlidir.

Sağlık uygulamalarında, kişilerin hayat kalitesinin geliştirilmesi ve korunması esas hedef olarak kabul edilir. Dolayısıyla tanı ve tedavi hizmetlerinden önce, koruyucu hekimlik uygulamalarının doğru bir şekilde ve düzenli yapılması son derece önemlidir.

Pek çok kanser, sağlık sorunu ve hastalık, herhangi bir belirti vermeksizin sinsi bir şekilde ilerleyebilir. Kalp damar hastalıkları, böbrek hastalıkları, karaciğer hastalıkları, metabolik hastalıklar gibi pek çok hastalık, zaman içerisinde ilerleyerek büyük bir sağlık problemi haline gelebilir.

Kişilerin sağlık durumlarının belirlenmesi, belirlenen risk faktörlerine göre koruyucu önemlerin alınması ve hastalıklara yönelik erken teşhis ile tedavi hizmetinin sunulması için uygulanan check up taramaları, sağlığın korunması için kritik önem taşır.

Modern tıbbın getirilerinden biri olan check up, kişide henüz sağlık problemi ortaya çıkmadan önlem alınmasını ya da var olan rahatsızlığın olabilen en erken dönemde saptanmasını sağlar.

Ailede diyabet, hipertansiyon gibi kanser türleri açısından risk grubunda yer alan kişiler, kronik ve kalıtımsal diğer hastalıklar açısından risk grubunda yer alır. Ayrıca, yoğun tempo ve yoğun stres altında çalışanlar düzenli olarak temel sağlık kontrolü yaptırmalıdır.

 

🧑‍⚕️ Neden Aktıp Hospital Check Up Programı?

 

Kapsamlı Sağlık Taraması: Vücudunuzun genel sağlık durumu hakkında detaylı bilgi

Erken Teşhis Avantajı: Olası sağlık sorunlarını erken evrede yakalama imkanı

Uzman Kadro: Alanında uzman doktorlar ve sağlık personeli.

Özel Paketler: Kadın, erkek, çocuklar için özel hazırlanmış check up programları

 

📢 Hastanemizde Sunulan Check Up Paketleri:

 

 

Detaylı bilgi ve randevu için;

📞 444 0 384 • 🌐 aktip.com.tr