Aramak İstediğiniz Kelimeyi Girip, Arama Butonuna Tıklayınız...

Liposuction Nedir?

Kişiye Özel İlgi AKTIP ta

Liposuction Nedir?

Liposuction Nedir?

Liposuction nedir? Liposuction nasıl yapılır? Vaser liposuction nedir? Liposuction hangi durumlarda uygulanır? Plastik ve Estetik Cerrahi biriminin ilgi alanına giren bu sorular, doğru egzersiz ve diyet programına rağmen inatçı yağlarından bir türlü kurtulamayanları yakından ilgilendiriyor. Kısaca Liposuction; diyete ve spora dirençli fazla yağlanmanın giderilmesine yönelik bir operasyon olup, vücut hatlarını daha iyi şekillendirmeyi amaçlıyor. Halk arasında ‘yağ aldırma ameliyatı’ diye bilinen bu işlem; genellikle bacak içi, göbek, basen, gıdı ve bel gibi bölgelerde gerçekleştiriliyor. Hareketsiz yaşam tarzının giderek yaygınlaşması ve bu nedenle obezitenin de artış göstermesine bağlı olarak, Liposuction ameliyatına karşı ilginin artmasını sağlamış durumda.

Özel Aktıp Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi branşı hekimlerinden Op.Dr Ainura SARYBAEVA, Liposuction ameliyatına ilişkin bilgi verdi.

Liposuction Nedir?

Deri altındaki fazladan yağ birikimlerini cerrahi yolla çıkarma işlemine, ‘Liposuction’ (yağ aldırma ameliyatı) denir. Operasyon; ince kanüller (borucuklar) yardımıyla uygulanır ve yağlar, vakum aracılığıyla bölgeden uzaklaştırılır. Bununla beraber, farklı LLiposuction teknikleri de söz konusudur.
Bölgesel şekil bozukluğuna yol açan, uygun diyet ve egzersiz programı tatbik edildiği halde erimeyen yağ dokuları, bu ameliyatla parçalanıp bulunduğu yerden çekilir. Böylelikle vücut hatlarının daha düzgün olması, vücudun şekillendirilerek estetik bir görünüm kazanması sağlanır.

•Not: Liposuction operasyonu doğrudan doğruya kilo verdirme ameliyatı değil; bölgesel şekillendirme, lokalize yağ fazlalıklarını giderme, kontür düzeltme yöntemidir.

Liposuction Hangi Bölgelere Uygulanır?

• Basenler,
• Kalçalar,
• Karın,
• Dizler,
• Bacakların üst kısmı,
• Kolların üst bölümü,
• Yanaklar,
• Çene altı,
• Boyun bölgesi, liposuction yöntemi uygulanabilecek bölgelerden bazılarıdır.

Liposuction Kimler için Uygun?

Doktor kontrolünde uyguladığınız zayıflama yöntemleri kilo vermenizi sağlamasına rağmen, vücudunuzun bazı bölgelerinde hâlâ çıkıntılar kalmışsa bu operasyona uygun bir aday olabilirsiniz. ‘Ne yaparsam yapayım, yağdan doğru dürüst kaybedemiyorum.’ Diyorsanız, Liposuction ameliyatı size hitap ediyor olabilir.
Genetik veya yapısal nedenler, yanlış beslenme, hamilelik gibi faktörler, vücutta bazı yerlerin diğer bölgelere göre orantısız yağlanmasına yol açabilir. İşte bu gibi durumlara maruz kalan ve lokal yağ fazlalıklarından kurtulamayan hastalar, Liposuction ile çözüme kavuşur. Kişilere yeni bir motivasyon şansı ve yepyeni bir başlangıç imkânı tanıyan bu operasyon, arzu edilen estetik görünümün kazanılmasında ve kişinin kendiyle daha barışık yaşamasında önemli bir role sahiptir.

Belli bölgelerdeki yağ hücrelerinin sayısını azaltan, böylece gereksiz ve zararlı yağ birikiminin önüne geçen bu operasyon, tekrar kilo almayı engellemez. Bu nedenle kişinin ameliyat sonrasında sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemeyi sürdürmesi çok önemlidir. Ayrıca liposuction; deri sarkması, çatlaklar ve selülitler için de tedavi sağlamaz. O nedenle,  hasta mutlaka uzman tarafından muayene edilir ve hastanın liposuction işlemi için uygun aday olup olmadığı ve liposuction tek başına yeterli mi veya başka işlemler ile kombine edilmeli mi, değerlendirilir.

Liposuction Nasıl Yapılır?

Bu operasyon genel anestezi altında uygulanabileceği gibi, yalnız lokal anestezi verilerek ilgili bölgenin uyuşturulmasıyla da yapılabilir. İşlemin gerçekleştirileceği bölgeye, yağlanma derecesine ve hastanın sağlık durumuna göre, Liposuction ameliyatı yöntemleri arasından hangisinin tercih edileceği farklılık gösterir.

Operasyonun genel olarak hangi aşamalardan oluştuğunu ise şöyle açıklayabiliriz:
1. İşlemin yapılacağı bölgeye sıvı enjeksiyonu uygulanır. Bu enjeksiyonun amacı yağ dokusunu sıvılaştırıp şişirmek, böylelikle yağ hücrelerinin çıkışını kolaylaştırmaktır.
2. Vücut kıvrımlarına gizlenmiş, çok küçük kesilerden ince kanüller vasıtasıyla girilip, yağlanmanın olduğu bölgeye ulaşılır.
3. Buradaki fazla yağlar; vakum, vaser liposuction, ve lazer liposuction cihazlarının yardımıyla  vücuttan uzaklaştırılır.
4. Aynı seansta birden fazla bölge için uygulama yapılması mümkündür.
Liposuction nedir? Nasıl yapılır? Kısaca anlattık. Daha geniş bilgi, doğru tanı ve tedavi için, hastanemizin Bartın Plastik ve Estetik Cerrahi doktorları ile iletişime geçebilirsiniz.

Yayın tarihi: 20.Aralık.2023

"Bu içeriğin geliştirilmesinde Aktıp Hastanesi uzman hekimleri katkı sağlamıştır. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz."

Online Randevu Oluştur