Aramak İstediğiniz Kelimeyi Girip, Arama Butonuna Tıklayınız...

Çankırı Sünnet Operasyonu

Kişiye Özel İlgi AKTIP ta

Çankırı Sünnet Operasyonu

Çankırı Sünnet Operasyonu

Çankırı Sünnet Operasyonu erkek cinsel organının uç kısmında bulunan idrar çıkış deliğini kapatan ve o bölgede kapalı boşluk oluşturan derinin (prepisyum) belli şekil ve uzunlukta, cerrahi olarak alınması, böylece penis ucunun açığa çıkarılması anlamını taşıyor. Hijyenik, kültürel veya dînî amaçlarla gerçekleştirilen sünnet, binlerce yıl öncesine uzanan geçmişiyle insanlık tarihinde önemli bir yer tutuyor. Sünnet yapan hastaneler arasında olan Özel Aktıp Hastanesi, sünnet gibi önemli bir geleneksel cerrahi prosedürü başarıyla gerçekleştiren tanınmış sağlık kurumlarından biridir. Uzman doktor kadrosu, deneyimli cerrahları ve modern tıbbi ekipmanlarıyla hasta odaklı hizmet anlayışı ve hasta güvenliği konusundaki öncü çalışmalarıyla da tercih edilen bir kurumdur. Sünnet işlemi için sünnet doktorları ile hassas bir yaklaşım sergileyen Özel Aktıp Hastanesi, ailelerin güvenini kazanmış ve bu özel anı en iyi şekilde geçirmelerine yardımcı olmaktadır. Sünnet ameliyatı gerçekleştirilmesinde çeşitli yöntemler kullanılıyor. Bunlardan en bilineni ise klasik cerrahi yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Güvenilir bir yöntem olarak tercih edilen ve yan etkileri son derece az olan bu uygulama, sünnet derisinin cerrahi yolla kesilmesi ve uçların birbirine dikilmesi şeklinde gerçekleştiriliyor. Emilebilir dikişler kullanıldığı için, operasyonun ardından ayrıca pansuman yapılmasına veya dikiş alımına gerek duyulmuyor. Sünnet derisi gereken miktarda alındığından dolayı, burada cerrahın tecrübesi öne çıkıyor. Penis gelişimi normal seyirli olarak devam ediyor ve herhangi bir problem ile karşılaşılmıyor. Çankırı Sünnet Operasyonu

Çankırı Sünnet Operasyonu

Sünnet, yenidoğan ve çocukluk döneminde gerçekleştirilen bir cerrahi işlem olup, doğru sağlık kurumunda ve uzman doktor gözetiminde yapılması önemlidir. Sünnet yapmayı düşünen ebeveynler, uygun doktorları tercih etmek için titiz bir araştırma yapmaktadır. Hangi doktorların uzman olduğu, sünnetin nasıl yapıldığı gibi soruların cevapları önemlidir. Sünnet tedavisi yapan Özel Aktıp Hastanesi, cerrahi operasyonlar ile sünnet tedavisi uygulayan saygın bir sağlık kurumudur.

Sünnet Operasyonu Nasıl Yapılır?

Sünnet konusunda pek çok yöntem tarif edilmiştir. Tercih ettiğimiz yöntem, klasik yöntem olarak da isimlendirilen, en çok yapılan, en güvenilir yöntem olan cerrahi yöntemdir. Bu yöntemde iç ve dış sünnet derisi kesildikten sonra birbirine kendiliğinden emilebilen dikişlerle tutturulur. Kanama kontrolü için bipolar koter (erektil dokuya zarar vermeyen kanama durdurucu yöntem) kullanılır.

Sünneti Kim Yapmalıdır?

Ülkemizde sünnet, en eski hekimlik uygulamalarını düzenleyen kanunda belirtildiği gibi hekimler, sağlık memurları ve hatta uygun süre bir sağlık memuru ile çalışan kişilerce bile yapılabilmektedir. Günümüzde en yaygın olarak üroloji uzmanları, çocuk cerrahları ya da genel cerrahlar tarafından yapılmaktadır. Sünnet tecrübeli bir hekim tarafından uygun ortamda steril şartlarda yapılmalıdır. 
Sünnet derisinin oluşumu bebek anne karnındayken, hamileliğin 3. Ayında başlar. Doğumda ise penisin ucunu tamamıyla örter vaziyettedir. Yenidoğanlarda sünnet derisinin çoğu zaman geriye doğru sıyrılamıyor oluşu normaldir. Bu yapışıklık durumundan dolayı yeni doğan bebeklerin sünnet derisini geriye doğru çekmeye çalışmak önerilmez. Çocuğun büyümeye başlamasıyla beraber sünnet derisi de geriye doğru çekilmeye başlayacaktır.
Müslüman toplumlarda yaygın olarak uygulanan sünnet, erkek bireylerin tüm hayatını fiziksel ve psikolojik bakımdan etkileyen bir prosedürdür. Bu nedenle en iyi sünnetin uzman doktorlar tarafından yapılması hem tıbben hem de kanunen önemli bir mecburiyet durumundadır. Zira operasyon sırasında meydana gelebilecek ufak bir terslik dahi, kişinin üzerinde etkisini ömür boyu devam ettirecek bir travmaya yol açabilir.
Doktor olmayan - sünnetçi veya sünnet işi yapnlar gibi - kişilerin yaptığı sünnet işleminde estetik hatalarla karşılaşılabilir. Örneğin; penis gövdesi veya başında yara oluşabilir. Hatta bazı yanlış işlemler cerrahi operasyonla düzeltilemeyecek sonuçlar doğurabilir ve penis kaybına bile yol açabilir. Sünnet doktoru, klinik veya hastanelerde yapaılan tedavi en doğru olandır.

Sünnet Ne Zaman Yaptırılmalı? Çocuklarda Sünnet Yaşı Kaçtır?

Bu soruya, çocuğun fiziksel ve psikolojik gelişimi dikkate alınarak cevap verilmelidir. Temel olarak sünnetin her yaşta uygulanması mümkündür. Fakat bilincin ve cinsel kimliğin gelişmeye başlaması, 2,5 ilâ 5 yaş aralığını kapsar. 
Bu yaş grubunda sünnetin lokal yapılması önerilmez. Bu yaş grubu çocuğun stres yaşamasını önleyen yöntemlerin tercihi uygundur.

Sünnet İçin En Uygun Dönem Ne Zamandır?

Sünnetin mutlaka bir işin ehli uzman doktor tarafından hastane koşullarında yapılmalıdır. 
2-6 yaş grubu çocuklarımızın erkek olduğunu fark etmeye başladığı yaş aralığıdır. Dolayısı ile, bu yaşta farklılık sebebi olan organın birileri tarafından operasyon yapılması bu yaş grubunda illaki bir tramva yaşatmaktadır. Bu yaş grubu için lokal sünneti önermiyoruz ve yapmıyoruz. Bu yaş grubu için en güvenli yöntem olan sedasyon, çocuğun bizim kontrolümüzde ve istediğimiz derinlikte bir uykuya yatırılarak yapılan anestezi yöntemi ile yapılan sünnet en güvenli yöntemdir.
Sünnet için günümüzde artık uygun zaman yoktur. Uygun şartlar ve ehil eller vardır. Eskiden 2-6 yaş grubu bahsettiğimiz sebeplerden ötürü sünnetten kaçılırdı ancak günümüz anestezi teknikleri ile bu durum ortadan kalkmıştır.

0 ile 2 Yaş Arası Lokal Anestezi Altında Sünnet

Randevu sonrası aile ile sünnet odasında sadece pipinin kenarına lokal anestezi yapılır. Yaklaşık 5 saniye süren işlem sonunda oluşan hafif ağrı yaklaşık 10 saniyede geçer. Sonrasında yaklaşık 10 dakika bekleyip sünnet işlemine başlanır. Çocuk sünnet işlemini görmez 10 dakika kadar bir sürede cerrahi olarak sünnet tamamlanır. Sünnet yapılırken hiç bir ağrı duymaz. Lokal anestezide çocuğun aç kalması veya çocuktan kan alınması gerekmez sünnet sonrası yürüyerek gidebilir. 
Kliniğimizde sünnet sonrası koruyucu antibiyotik ve şişi azaltıcı tedavi önermekteyiz ancak lokal krem tedavisi önermiyoruz.
Genellikle ağrı ilk gün olur daha sonraki günler çocuk normal hayatına devam edebilir. İyileşme kabuklanma ile yaklaşık 10 gün kadar sürer. Dikişler bir hafta ile 10 gün arasında erir. Herhangi bir dikiş alma işlemi ve kontrol gerekmez.

Sünnet Nasıl Yapılır? Sünnet Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Böylelikle çocuğun sünnete engel teşkil eden doğumsal bir anomalisinin bulunup bulunmadığı belirlenir. Sünnet ile birlikte düzeltilmesi gereken bir sorun (fıtık, hidrosel vb.) olup olmadığı tespit edilir. Sünnet operasyonu ertelenmeli mi? Yoksa hemen yapılabilir mi? Bu sorunun cevabı ortaya konur.
Hem estetik hem de tıbbî sonuçlar doğuran sünnet ameliyatının usûlüne uygun olarak gerçekleştirilmesi, çocuğun cinsel ve ruhsal sağlığı açısından büyük önem arz eder. Aksi takdirde gerek çocukluk, gerekse yetişkinlik döneminde birtakım psikolojik ve fizyolojik problemlerle karşılaşması mümkündür.
Bu doğrultuda, sünnet derisinin ne fazla ne de gereğinden az alınmamasına çok dikkat edilmesi lâzımdır. Sünnet klempleri veya dikişli (cerrahi) sünnet yöntemlerinden hangisinin seçileceği oldukça mühimdir. 

Sünnet derisinin özelliği, çocuğun yaşı ve ailenin istekleri göz önünde bulundurulmalı; bu faktörlere göre sünnet teknikleri arasında en doğru uygulamaya karar verilmelidir.
Genel olarak sünnet ameliyatı aşamaları ise şöyle sıralanabilir:
1. Çocuğun durumuna uygun olarak genel veya lokal anestezi sağlanır.
2. Ameliyat bölgesi temizlenerek steril duruma getirilir.
3. Cilt katlantısının yapışıklıkları açılıp kesme hattı belirlenir.
4. Penisin ucunu kapatan deri, bistüriyle veya makas ile kesilip çıkartılır.
5. Kanama kontrolü yapılır. Bunun için bipolar hassas koterden veya kendiliğinden eriyen ince ipliklerden faydalanılır.
6. Ardından deri, yeni anatomik yapıya uygun biçimde tekrar dikilir. Bu aşamada yine kendi kendine erime özelliğine sahip ipliklerden yardım alınır.
Sünnet ameliyatı yapılan hastaneler içinde ön plana çıkan Özel Aktıp Hastanesi’nin en iyi sünnet doktorları, operasyon ile ilgili tüm ayrıntılara tam anlamıyla hâkimdir.
Çocuklarınızın sağlığını sizin kadar önemseyen hekimlerimiz, onlar için en doğru olanı en iyi şekilde, modern tıbbın gereklerine uygun olarak, büyük bir hassasiyet ve titizlikle gerçekleştirecektir.
Sünnet ameliyatı yapan hastaneler arasında tercihinizi bizden yana kullanarak çocuğunuzu profesyonel ellere emanet edebilirsiniz. Böylece en değerli varlığınız olan evladınız minik bir adam olurken ona bu süreci sağlıklı, konforlu ve rahat bir şekilde geçirme imkânı tanıyabilirsiniz.

Sünnet Olmanın Faydaları Nelerdir? Sünnetin Faydaları-Avantajları:

Doğru sünnet tekniği ile, sterilizasyonun tam olarak sağlandığı bir ortamda, uzman hekimlerce gerçekleştirilen sünnet, birçok avantajı beraberinde getirir. Onlardan bazılarını şöyle sıralamamız mümkündür:
1. Penis ucu enfeksiyonu, peniste tekrarlayan iltihap (liken skleroz ve balanit) görülme riskini ortadan kaldırır.
2. Hijyenik yönden avantajlıdır. Penis ucunun temizliğini kolaylaştırır. Kapalı sünnet derisi -eğer bakımı iyi yapılmazsa- mikroorganizmaların yerleşimine elverişli bir hâl alır. Halbuki açık penis ucunun temizliği daha rahat ve pratiktir.
3. Penis kanserine yakalanma riskini önemli ölçüde azaltır.
4. AIDS, HIV gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların sünnetli erkeklere olanlara bulaşma olasılığı daha düşüktür.
5. Sünnetli erkeklerin partnerleri üzerinde yapılan bazı çalışmalar, bu kişilerde rahim ağzı kanserine daha az rastlanıldığını destekler niteliktedir.
6. Penis apselerinden korur.
7. İdrar yolunda enfeksiyon görülme ihtimâlini en aza indirir.
8. Sünnet derisinin penis ucuna yapışık olup, idrar yapılan kanalı daraltmasına fimozis adı verilir. Bunun sonucunda idrar yapma güçlüğü ve tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları gözlemlenir. Bu derinin geride kalması ve penisin sıkışmasına ise ‘parafimozis’ denir. Acil müdahale edilmemesi hâlinde ödem oluşur ve penis ucu doku hasarına uğrar. İşte bu tarz durumların oluşmasını önlemek için sünnet operasyonuna ihtiyaç duyulur.
Siz de çocuğunuzun bu tıbbî faydalara kavuşmasını istiyorsanız gençliğe doğru önemli bir adım olan sünnet operasyonu için Özel Aktıp Hastanesi’nin sünnet kliniği deneyimli doktorlarına güvenebilirsiniz.
Sünnet ameliyatı yapan hastaneler arasında tercihinizi bizden yana kullanarak çocuğunuzu profesyonel ellere emanet edebilirsiniz. Böylece en değerli varlığınız olan evladınız minik bir adam olurken ona bu süreci sağlıklı, konforlu ve rahat bir şekilde geçirme imkânı tanıyabilirsiniz.

Sünnet Operasyonlarında nelere dikkat edilmelidir?

Sünnet hem cerrahi yönü hem de psikolojik yönüyle üzerinde önemle durulması gereken bir işlemdir. Sünneti yapacak kişinin uzman olması, penisin anatomisi ve fizyolojisini iyi bilmesi gereklidir. Sünnet sırasında gerekli cerrahi itinanın gösterilmemesi önemli komplikasyonlara yol açabilir. Bu komplikasyonların başında kanama, enfeksiyon, idrar yolları ve penise kalıcı hasarların verilmesi gelir.. 

Sünnet sonrası veya uzun dönemde gelişebilecek risklerin önlenmesi adına; bu işlemin profesyonel hekimler tarafından, steril hastane ortamında yapılması önem taşıyor. Zira sünnet ameliyatı uygun koşullar altında yapılmadığı zaman; idrar yolu veya peniste yaralanma, enfeksiyon, idrar yapma zorluğu, kanama gibi pek çok komplikasyon ortaya çıkabiliyor. Daha da kötüsü yanlış sünnet nedeniyle oluşan bazı durumlar ameliyatla telâfi edilemeyecek şekilde geri dönüşümsüz olabiliyor.

Sünnette olmazsa olmaz iki saat açlık istenmektedir. Tecrübeli bir hekim tarafından uygun ortamda steril şartlarda yapılmalıdır. 
Sünnetin iki ana komplikasyonu vardır:
1. Erken kanama ve enfeksiyon
2. Penis gelişim bozukluğu
3. Erken boşalma
Uygunsuz sünnet sonrası penis gelişim bozukluğu ve erken boşalma en sık görünen geç dönem komplikasyonlarıdır.
Operasyonun herhangi bir komplikasyon gelişmeden tamamlanması ve iyileşme sürecinin hızlı, konforlu geçmesi için kurallara uygun hareket edilmesi çok önemlidir. Onlardan bazılarını şöyle ifade edebiliriz:
1. Kanama kontrolü için termokoter, elektrokoter ve lazer kullanılmalıdır.
2. Tamamıyla steril ekipmanlardan yararlanılmalı, operasyon yalnız hastane ortamında gerçekleştirilmelidir.
3. İz bırakmadan, hızlı bir şekilde eriyen ve alerjen olmayan dikiş materyalleri seçilmeli, kullanılan anestezik maddelerin güvenliğinden ve çocuğa uygunluğundan emin olunmalıdır.
4. Yeni doğan sünneti için tercih edilen klemplerle ilerleyen yaşlardaki sünnetler için kullanılacak klempler farklılık gösterebilir. Klemplerin bazılarında, sünnetin ardından belirli bir süre boyunca peniste taşınması gerekli plastik aparatlar da olabilir. Meselâ; çan ya da sünnet klambi dediğimiz cihazlar kullanıldığı takdirde dikişe gerek olmaz. Fakat cihazın yaklaşık iki gün penis üzerinde takılı kalması istenir.
5. Sünnet anestezisinin dozu ve şekli çocuğun yaşı, klinik durumu çerçevesinde kararlaştırılmalıdır. Yeni doğanlarda genellikle lokal anestezi yöntemine veya lokal anestezik kremlere başvurulur. Büyük bebeklerde ve çocuklarda uygulanacak sünnet ise genel anestezi eşliğinde gerçekleştirilir. Bu, çocuğun psikolojisi ve cerrahi konfor açısından önem arz eder.
6. İşlem sonrası doktorun önerdiği ağrı kesici veya antibiyotikler bildirilen şekilde kullanılmalı, bölgenin bakımı için verilen talimatlar aksatılmadan yerine getirilmelidir. Çocuk kontrole çağırıldıysa doktor ziyareti ihmâl edilmemeli ve işlem sonrası her şeyin yolunda gittiğinden emin olmak adına rutin muayenesinin yapılması sağlanmalıdır.
7. Klemple sünnet yapılıyor ise dikiş atılmasına gerek olmayabilir. Bu, doktor tarafından duruma göre belirlenmelidir. Ancak cerrahi sünnet esnasında mutlaka dikiş kullanılır. Fakat bunlar çoğu zaman eriyebilen dikişlerdir. O nedenle daha sonra dikiş alma işlemi işlemine gerek duyulmaz.
8. Sünnet sonrasında kanama riskine karşı çocuğun ailesi tarafından erken dönemde takip edilmesi önemlidir.
Hastanemizde görev yapan ve ebeveynlerin Sünnet doktorları arayışına cevap veren uzman hekimlerimiz, sünnet işlemini her çocuğun fiziksel özelliklerini göz önüne alarak, dikkat ve özenle yerine getirir.

Doğru sünnet tekniklerinin inceliklerine vâkıf olan ve miniklerin sağlığına aileleri gibi değer veren doktorlarımız, güvenle gerçekleştirdiği sünnet operasyonunu çocuğunuzun hafızasında ömür boyu yer edinecek tatlı bir anıya dönüştürür.
Siz de oğlunuzun hayatında önemli bir dönüm noktası olacak bu operasyon ehil ellerde yapılsın mı istiyorsunuz? Öyleyse; sünnet doktorları arayışınızı uzman hekimlerimizle noktalayarak, çocuğunuzun yetişkinlik dönemine güven içinde adım atmasını sağlayabilirsiniz. Sünnet fiyatları konusunda hastanemizle iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Çankırı Sünnet Operasyonu

Yayın tarihi: 31.Temmuz.2023

"Bu içeriğin geliştirilmesinde Aktıp Hastanesi uzman hekimleri katkı sağlamıştır. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz."

Online Randevu Oluştur