Aramak İstediğiniz Kelimeyi Girip, Arama Butonuna Tıklayınız...

Tansiyon Düşmesi (Hipotansiyon) Nedir?

Kişiye Özel İlgi AKTIP ta

Tansiyon Düşmesi (Hipotansiyon) Nedir?

Tansiyon Düşmesi (Hipotansiyon) Nedir?

Tansiyon düşmesi neden olur? Ani tansiyon düşmesi belirtileri nelerdir? Hipotansiyon nedir? Tansiyon düşmesi nasıl anlaşılır? Tansiyon düşmesi için ne yapılır? Kan verdikten sonra tansiyon düşmesi olur mu? Ortostatik hipotansiyon nedir? Postüral hipotansiyon nedir? Hipotansiyon nedenleri nelerdir? Acilde hipotansiyon tedavisi nasıl yapılır? Düşük tansiyon tedavisi nasıl yapılır? Düşük tansiyona ne iyi gelir? Bu ve benzeri sorular, Kardiyoloji biriminin ilgi alanına giriyor. Genellikle tek başına bir hastalık olarak değil de farklı bir rahatsızlığın belirtisi olarak ortaya çıkan düşük tansiyonun asla hafife alınmaması gerekiyor. Tansiyon düşmesi, kan basıncının normalden daha düşük seviyelere inmesidir. Hipotansiyon, baş dönmesi, halsizlik ve bayılma gibi semptomlara yol açabilir. Aşırı sıcak hava, dehidrasyon, kan kaybı veya kalp problemleri gibi birçok faktör hipotansiyona neden olabilir.

Özel Aktıp Hastanesi Kardiyoloji branşı hekimlerinden Asst. Prof. Murat ERER, düşük tansiyon ile ilgili bilgi verdi.

Hipotansiyon (Düşük Tansiyon) Nedir?

Atardamarlar içerisindeki basınç, tansiyon olarak adlandırılır. Bu basıncın normalden fazla olmasına tansiyon yükselmesi, az olmasına tansiyon düşmesi denir.
Beyin başta olmak üzere tüm organların hayati fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesi için tansiyonun dengede olması çok önemlidir. Bu doğrultuda ideal tansiyon değerleri aşağıdaki gibidir:
• Küçük Tansiyon: 70-90 mmHg.
• Büyük Tansiyon: 120-130 mmHg.
Tansiyonda sınır 120-80 mmHg'dir. Eğer 140 mmHg üzerine çıkarsa bu durum, yüksek tansiyon kabul edilir. Düşük tansiyonda ise sınır 90/60 mmHg olarak bilinir. Yani tansiyon değeri 90/60 mmHg’nin altındaysa bu, düşük olarak değerlendirilir.

Düşük Tansiyon Belirtileri Nelerdir?

Terleme, çarpıntı, bulanık görme, sersemlik, mide bulantısı, baş dönmesi, baygınlık hissi, güçsüzlük, yorgunluk, gözlerin kararması en yaygın düşük tansiyon belirtileri olarak sıralanabilir.
Tansiyonun ciddi ölçüde düşmesi ise şok tablosuna yol açabilir. Bu, zamanında müdahale edilmezse yaşamsal tehlike oluşturur. Şok belirtileri ise şunlardır:
1. Nabzın hızlı ve zayıf atması,
2. Yüzeysel ve hızlı soluk alıp verme,
3. Soluk, nemli, soğuk cilt,
4. Bilinç bulanıklığı.

Tansiyon Düşmesi Neden Olur?

Tansiyon düşmesi neden olur? Başlıca düşük tansiyon nedenleri aşağıdaki gibidir:
1. Dengesiz beslenmek,
2. Hamilelik,
3. Kalp kapağındaki darlıklar, kalp kapakçığı hastalıkları,
4. Dehidrasyon (Vücuttan aşırı miktarda sıvı kaybedilmesi ve bu sıvının yerine konmaması anlamına gelir. Ağır egzersiz, kusma, ishal ve benzeri nedenlerle ortaya çıkabilir.),
5. Aşırı stres,
6. Kansızlık (Anemi),
7. Fazla kafein tüketimi,
8. Bazı idrar söktürücü ilaçlar veya tansiyon ya da kalp ilaçları,
9. Ağır enfeksiyon (Septisemi),
10. Folat, B12 veya demir eksikliği,
11. Anafilaktik şok,
12. Uzun süre güneşte kalmak veya hareketsiz durmak,
13. İç kanama, yaralanma vb. nedenlerle gerçekleşen ani kan kaybı,
14. Kan şekerindeki düşüş (hipoglisemi),
15. Böbrek üstü (adrenal) bez yetmezliği,
16. Paratiroid bezi hastalıkları,
17. Damar genişlemeleri,
18. Kalp yetmezliği, kalp krizi.

Düşük Tansiyonun Zararları Nelerdir?

Beynin yeteri kadar oksijen alabilmesi, tansiyonun belli bir seviyede olmasına bağlıdır. Bazen geçici tansiyon düşüklüğünde; karaciğer nekrozu, böbrek yetmezliği ve beyin felci gibi durumlar oluşabilir. Bu nedenle tansiyon düşüklüğü mutlaka önemsenmelidir.

Düşük Tansiyon Tanısı Nasıl Konur?

Bunun için kardiyologlar belli aralıklarla tansiyon ölçümü yapmaya ve sonuçları karşılaştırmaya ihtiyaç duyar. Ölçümlerde tansiyon 90/60 mmHg’nin altında çıkması bazen yeterli olmayıp, ek tetkiklere ihtiyaç duyulabilir. Çünkü düşük tansiyonda görülen bazı belirtiler farklı rahatsızlıklarda da gözlemlenebilir.
Örneğin; âniden bayılma, epilepsi tablosunda da karşımıza çıkan bir durumdur. Bunun hipotansiyondan mı yoksa epilepsiden mi kaynaklandığını netleştirmek için Eğik Masa (Tilt Table) adlı bir test uygulanır.

Hipotansiyon (Düşük Tansiyon) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Başvurulacak tedavi yöntemi, tansiyon düşüklüğünün sebebine göre belirlenir. Hastada tuz, sıvı veya kan eksikliği varsa bunlar takviye edilir. Farklı bir rahatsızlık mevcutsa o hastalığın tedavisi yapılır. Gerekli görülürse tansiyon yükseltici ilaçlardan da yardım alınabilir.

Düşük Tansiyona Ne İyi Gelir?

Tansiyonu birdenbire düşen kişilerin ilk yapması gereken şey, beyne daha fazla oksijen gitmesini sağlamaktır. Bunun için kişi derhal sırtüstü uzanıp ayaklarını kalp seviyesini geçecek şekilde yükseğe kaldırmalı, bir süre böyle dinlenmelidir.
Bu esnada tansiyon ölçümü yapılmalı ve nabzın da düşük olup olmadığına bakılmalıdır. Eğer nabız normal çıktıysa; tuzlu ayran veya su gibi şeyler içilerek, tansiyonun daha hızlı bir biçimde normale dönmesi sağlanabilir.
Düşük tansiyonun nedeni vitamin veya mineral eksikliği ise; folik asit, B12 veya sodyum takviyesi yapmak gerekebilir. Bunlar doktora danışılmadan kullanılmamalıdır.
Hipotansiyon (düşük tansiyon) nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? Gibi soruların cevabında daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa, hipotansiyon hastası olduğunuzdan şüphe ediyorsanız, Bartın Kardiyoloji doktorları sayfamızdaki uzmanlardan birine randevu alabilirsiniz.
Ayrıca, hipertansiyon ile ilgili içeriğimize aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

• Tüm Detaylarıyla: Yüksek Tansiyon Tedavisi

Yayın tarihi: 29.Kasım.2023

"Bu içeriğin geliştirilmesinde Aktıp Hastanesi uzman hekimleri katkı sağlamıştır. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz."

Online Randevu Oluştur