Aramak İstediğiniz Kelimeyi Girip, Arama Butonuna Tıklayınız...

Pulmoner Rehabilitasyon Haftası | 10-16 Mart

Kişiye Özel İlgi AKTIP ta

Pulmoner Rehabilitasyon Haftası | 10-16 Mart

Pulmoner Rehabilitasyon Haftası | 10-16 Mart

Pulmoner Rehabilitasyon Haftası | Aktıp

10-16 Mart Pulmoner Rehabilitasyon Haftası

Pulmoner Rehabilitasyon Etkinlikleri | 10 Mart 2024

Aktıp Hastanesi olarak Sosyal Proje kapsamında 10-16 Mart 2024 Pulmoner Rehabilitasyon Farkındalık Etkinlikleri düzenlenerek ziyaretçilerin bilinçlendirilmesi sağlandı. Sosyal Sorumluluk kapsamında; Sağlık Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu 10-16 Mart Pulmoner Rehabilitasyon Haftası için belirlenen “Sağlıklı Nefes Al, Hareket Et, Yaşadığını Fark Et” teması çerçevesinde hastanemizde afişler asıldı, stand bilgilendirme noktası kuruldu, konuyla ilgili broşürler dağıtılarak ziyaretçilere bilgilendirmeler yapıldı. İlgili personellerimize emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.

 

 

 

 

“Sigarayı bırakarak, ilaçlarını doğru kullanarak, düzenli egzersiz yaparak, akciğerinizi güçlendirmek elinizde.”

 

Pulmoner Rehabilitasyon Nedir?

Günümüzde uzun süreli solunum hastalıklarının ilaç tedavisinin yanında önerilen pulmoner rehabilitasyon, bu hastaların fiziksel, psikolojik durumlarını düzeltmeyi ve sağlığı iyileştirmeyi hedefleyen, hasta değerlendirmesini takiben bireysel olarak belirlenen egzersiz eğitimi, davranış değişikliği ve hasta eğitimi gibi yaklaşımları içeren kapsamlı uygulamalar bütünüdür.

 

“Rahat bir nefes için harekete geçin.”

 

Pulmoner Rehabilitasyon kimlere uygulanır?

 

Uzun süreli nefes darlığı, günlük yaşam aktivitelerinde kısıtlanma, yaşam kalitesinde azalma ve/veya egzersiz kısıtlılığı olan tüm solunum hastalarına pulmoner rehabilitasyon uygulanabilmektedir. Pulmoner rehabilitasyon, her yaştaki solunum hastalarına rehabilitasyon ünitelerinin özelliklerine bağlı olarak hastanede, ayaktan, evde veya tele-pulmoner rehabilitasyon (sanal ortamda hastanın evinden katılabileceği) programları olarak uygulanabilmektedir. KOAH (Kronik obstrüktif akciğer hastalığı) başta olmak üzere astım, bronşektazi, interstisyel akciğer hastalıkları, kistik fibrozis, göğüs duvarı hastalıkları, nöromusküler hastalıklar, akciğer nakli öncesi ve sonrası, akciğer kanseri, akciğer tansiyonu, obezite ilişkili tüm akciğer hastalıklarında pulmoner rehabilitasyon programı başarı ile uygulanabilmektedir. Ayrıca COVID-19 enfeksiyonu sonrası akciğerlerinde değişiklikleri, nefes darlığı, yorgunluk ve aktivitelerde kısıtlanma gibi şikayetleri devam eden hastalarda da pulmoner rehabilitasyon önerilmektedir.

 

“Pulmoner Rehabilitasyon; Nefes darlığınızla başa çıkabilmeyi ve güçlü ve sağlıklı hissetmenizi sağlar.”

 

Pulmoner Rehabilitasyonun amaçları nelerdir?

 

Hastalığa bağlı gelişen nefes darlığı ve fonksiyonel yetersizliğin ortadan kaldırılması,
Hastalığın ilerlemesinin önlenmesi,
Egzersiz toleransının artırılması,
Sağlık durumunun iyileştirilmesi,
Hastalık atak sayısının azaltılması ve atak şiddetinin hafifletilmesi,
Yaşam kalitesinin iyileştirilmesi,
Hastaneye başvuru sıklığı ve yatış süresinin azaltılması sonucunda sağlıkla ilişkili harcamaların azaltılması,
Hastalığa bağlı psikolojik durumun düzelmesi,
Sağ kalımda artış sağlanmasıdır.

 

Pulmoner rehabilitasyonun içeriği nelerdir?

Pulmoner rehabilitasyonun en önemli ve temel bileşeni egzersiz eğitimidir. Bireyin ihtiyaçları doğrultusunda diğer bileşenler de (hasta ve ailesinin eğitimi, vücut kompozisyonunun değerlendirilmesi, gerekli hastalarda beslenme desteği, psikososyal destek, nefes darlığı ile baş edebilme yöntemleri, iş-uğraşı tedavisi, enerji koruma yöntemleri, etkili öksürük, balgam çıkarma teknikleri vb.) pulmoner rehabilitasyon programlarında yer almaktadır.

 

“Pulmoner Rehabilitasyon; Fiziksel aktivitenizi arttırmanıza yardımcı olur.”

 

Solunum hastalıklarında egzersiz yapmak neden gereklidir?

Nefes darlığı olan uzun süreli solunum sorunlu hastalar pulmoner rehabilitasyon programları ile güvenli bir şekilde egzersiz yapabilirler. Bu hastalarda nefes darlığı ve/veya yorgunluğun neden olduğu günlük yaşamdaki hareketsizlik; kemik ve kas içeriğinin, kalp ve akciğer fonksiyonlarının, hareket yeteneğinin gittikçe azalmasına neden olur. Egzersiz ile kas kuvveti artar, kas dayanıklılığı artarak daha uzun mesafeler yürünebilir, kas ve eklemler daha iyi hareket eder, gevşeme sağlanır, daha güçlü ve enerjik hissedilir, kalbin çalışması iyileşir ve nefes darlığı azalır. Ayrıca vücut savunma sistemi üzerine olan olumlu etkileri sayesinde enfeksiyonlardan korunma sağlanır.

 

“Egzersiz güçlendirir, hareketsizlik tüketir.”

 

Pulmoner rehabilitasyon programının süresi ne olmalıdır?

Pulmoner rehabilitasyon programı en az 8 hafta (toplam 24 seans) süre ile uygulanmalıdır. Egzersiz eğitimi bırakıldığında kazanımlar kaybedildiği için egzersiz alışkanlığının devam ettirilmesi gerekmektedir, yani pulmoner rehabilitasyon merkezlerinde verilen egzersiz eğitimi ve sağlıklı beslenme gibi sağlıklı yaşam öğretileri alışkanlık haline getirilip ‘yaşam tarzı’ olmalıdır.

Uzun süreli akciğer hastalığından dolayı nefes darlığı, çabuk yorulma ve güçsüzlük hissediyorsanız, günlük aktivitelerinizi yapmakta zorluk çekiyorsanız değerlendirme için Göğüs Hastalıkları Uzmanına başvurduktan sonra pulmoner rehabilitasyon programlarından yararlanmalısınız.

 

Aktif ol

Solunum kaslarını güçlendir

Kontrol ve tedavilerini aksatma

Yan etki ve semptomlarımı öğren

Grip ve zatürre aşılarını yaptır

Akciğerini koru

Nefesine ve yaşam kalitene sahip çık.

Çünkü;

“Nefes Paha Biçilemez.”