Aramak İstediğiniz Kelimeyi Girip, Arama Butonuna Tıklayınız...

Kocaeli Meme (Göğüs) Estetiği

Kişiye Özel İlgi AKTIP ta

Kocaeli Meme (Göğüs) Estetiği

Kocaeli Meme (Göğüs) Estetiği

Kocaeli Meme (Göğüs) Estetiği Meme (göğüs) estetiği nedir? Meme estetiği operasyonları nelerdir? Meme estetiği nasıl yapılır? Meme estetiği riskleri nelerdir? Meme büyütme ameliyatı nedir? Pek çok kadın için merak konusu olan bu sorular, Plastik Cerrahinin ilgi alanında kendine yer buluyor. Tercih edilme oranı en yaygın estetik müdahalelerin başında gelen meme operasyonları; göğüs dokusunun özellikle tümörler, bazı ilaçlar, doğum, emzirme, yaşlılık ve benzeri süreçlerden olumsuz etkilenmesi boyutun aşırı ve yetersiz olması neticesinde önemli bir ihtiyaç hâlini alıyor. Kocaeli Meme (Göğüs) Estetiği

Kocaeli Meme (Göğüs) Estetiği

"Meme büyütme ameliyatı," tıbbi terim olarak "meme protezi cerrahisi" veya "meme augmentasyonu" olarak da bilinir. Bu tür bir cerrahi, kadınların meme boyutunu artırmak için kullanılır. Genellikle estetik nedenlerle veya doğuştan gelen meme gelişimi eksikliği gibi durumlarda tercih edilir.

Özel Aktıp Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi birimi doktorlarından Op. Dr. Ainura SARYBAEVA, meme estetiğiyle ilgili kapsamlı bilgi verdi.

Meme (Göğüs) Estetiği Nedir?

Meme estetiği nedir? Memenin şekil, açı, dolgunluk, hacim, büyüklük ve yapısını iyileştirmeye yönelik cerrahi girişimler, meme (göğüs) estetiği olarak adlandırılır. Meme küçültme, meme büyütme ve meme dikleştirme ameliyatları, söz konusu operasyonlardan birkaçıdır.
Kişiyi arzu ettiği doğal ve orantılı göğüs görünümüne kavuşturan bu ameliyatlar; memenin vücut hatları, yaş, boy ve kilo gibi faktörlere göre en uygun şekilde biçimlendirilmesini mümkün kılar.

Meme (Göğüs) Estetiği Avantajları Nelerdir?

Meme estetiği operasyonları; sağlığını ve ideal görünümünü kaybetmiş, zarar görmüş göğüs dokusunun eski hâline kavuşturulmasını sağlar.
Ayrıca göğüs estetiği avantajları psikolojik boyutta da kendini gösterir. Örneğin; sarkık, aşırı büyük ya da normalden daha küçük göğüsleri nedeniyle fiziksel görünümünden memnun olmayan kişilerde özgüven sorunları, kendine yabancılaşma ve benzeri ruhsal problemler meydana gelebilir.
İşte uzman cerrahlar sayesinde, doğru yöntemlerle yüz güldürücü sonuçlar ortaya çıkaran meme estetiği operasyonları; kişilerde sağlıklı bir beden imajı oluşması, hayat kalitesinin ve motivasyonunun artması noktasında büyük öneme sahiptir.
Bu doğrultuda, başlıca meme estetiği avantajları şöyle sıralanabilir:
1. Vücut yapısına uygun boyut ve formda olmayan göğüsleri yeniden yapılandırır.
2. Memenin hacmini artırmaya ve göğüslere ideal boyutunu kazandırmaya imkân verir.
3. Meme asimetrisini düzeltir.
4. Yetersiz meme gelişimi veya meme hipertrofisi (aşırı büyüme) gibi sorunları ortadan kaldırır.
5. Bel ve göğüs arasındaki orantısızlığı yok eder.
6. Sarkmış göğüsleri toparlar.
7. Memelerde yaşanan doku ve dolgu kayıplarını giderir.
8. Memelerin gereğinden büyük olmasına bağlı duruş bozukluğu, sırt ve boyun düzleşmesi ağrıları gibi durumlara çözüm sunar.
9. Meme görünümünde iyileşme sağlar. Kişinin hayalindeki gibi güzel bir estetik görüntüye sahip olmasına, böylece kendisiyle barışık yaşamasına olanak tanır.

Meme Estetiği Hangi Durumlarda Yapılır?

Meme dokusunun deformasyon veya şekil bozukluğuna uğraması, doğuştan fazla büyük veya küçük forma sahip olması gibi durumlarda meme estetiğine başvurulur. 
Çoğunlukla ergenlik döneminde meme estetiği yaptırılması önerilmez. Çünkü bu tür operasyonlar için vücut gelişiminin tamamlanmasını beklemek daha sağlıklıdır. 
Yine; gebelik ve emzirme dönemlerinde olanlar da, meme (göğüs) estetiği ameliyatları için uygun görülmeyebilir.

Meme Estetiği Türleri Nelerdir? – En Yaygın Göğüs Estetiği Ameliyatları:

Hasta profili ve uygulanacak yöntem doğrultusunda çeşitlenen meme estetiği türleri arasında genel olarak şunlardan söz edebiliriz:

1. Meme Küçültme:

Memelerde aşırı hacim ve doku artışına yönelik bir uygulama olan bu ameliyat, ‘Redüksiyon Mamoplasti’ diye de bilinir. Göğüs dokusundaki fazlalık kısmın alınıp yağlanmanın giderilmesine dayanır.

2. Meme Büyütme:

Göğüslerin vücuda göre orantısız olması problemine bu operasyonla çözüm üretilir. Yaşa bağlı meme küçülmesinde de yine ‘Augmentasyon Mamoplasti’ operasyonuna ihtiyaç duyulur. Kullanılacak implant; göğüs kafesinin şekli, meme yapısı, vücut ve kilo oranı gibi faktörlere göre seçilir.

3. Meme Dikleştirme:

‘Mastopeksi’ olarak da isimlendirilen bu operasyon, göğüslerde sarkma probleminin etkili bir çözümüdür. Ölçümler; meme ucunun etrafından, meme kıvrımına atılan dikey bir kesi yardımıyla gerçekleştirilir. Bazen dikleştirme işleminde meme altına yerleştirilen protezlerden de faydanılabilir.

Meme (Göğüs) Estetiği Nasıl Yapılır?

Bunun için önce hekim, kişiyle detaylı bir görüşme gerçekleştirerek; fizyolojisini, hâlihazırdaki sorunlarını, ihtiyaçlarını ve estetikten beklentilerini tespit eder. 2 ve 3 boyutlu ölçümler yaparak; göğüslerin mevcut durumu ve nasıl bir operasyona gereksinim duyduğu belirlenir.
Bu etapta; sigara kullanımı, emzirme, doğum, hamilelik gibi faktörler de hesaba katılır. Uygulanması planlanan ameliyat yöntemi, operasyon öncesi ve sonrası süreçte kişiyi nelerin beklediği, öngörülen estetik değişiklikler ve olası riskler etraflıca değerlendirilir.
Hastayla ortaklaşa bir karara varılması ve operasyona engel teşkil eden bir durum olmadığının anlaşılması hâlinde kişi, meme estetiği için uygun bir aday demektir.
Siz de; meme estetiğine ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız; zamanında ve kapsamlı muayene, beklentilerinize yönelik en doğru ve modern çözüm için, Plastik Cerrahi doktorları kadromuza göz atmakta gecikmeyin!
Meme estetiği nedir? Göğüs estetiği ameliyatları nelerdir? Meme estetiği nasıl yapılır? sorularına cevap olan bu içeriğimizin yanı sıra, meme sağlığıyla ilgili şu yazımıza da göz atmanızı öneririz:

• Tüm Detaylarıyla: Meme Kanseri Nedir? Neden Olur?

Meme büyütme veya küçültme ameliyatı sonucunda elde edilen meme boyutu, hastanın isteklerine ve vücut yapısına bağlı olarak değişir. Bu tür bir cerrahi, bazen kadınların vücutlarına daha iyi uygun hissetmelerine ve özgüvenlerini artırmalarına yardımcı olabilir.

Kocaeli Meme (Göğüs) Estetiği

Yayın tarihi: 30.Ekim.2023

"Bu içeriğin geliştirilmesinde Aktıp Hastanesi uzman hekimleri katkı sağlamıştır. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz."

Online Randevu Oluştur