Aramak İstediğiniz Kelimeyi Girip, Arama Butonuna Tıklayınız...

Göz Yaşı kanal Tıkanıklığı Nedir, Nedenleri Nelerdir?

Kişiye Özel İlgi AKTIP ta

Göz Yaşı kanal Tıkanıklığı Nedir, Nedenleri Nelerdir?

Göz Yaşı kanal Tıkanıklığı Nedir, Nedenleri Nelerdir?

Göz, vücudumuzdaki işlevi sebebiyle oldukça önemli ve hassas bir organdır. Gözde meydana gelen problemler gündelik yaşantıda ciddi problemlere neden olabilmektedirler. Görme bozuklukları kişinin hayat kalitesini düşürmeye sebebiyet vermektedir.

Hayatı zorlaştıran göz problemlerinden biri de gözyaşı kanalı tıkanıklığı olarak bilinmektedir. Gözyaşı kanalı tıkanıklığı günümüzde oldukça sık bir şekilde görülebilmektedir.

Gözlerimizin sağlıklı ve sorunsuz çalışabilmesi için gözyaşı sisteminin de sağlıklı olması gerekir. Gözyaşı, göz çukurunun üst dış tarafında yerleşen lakrimal bez ve yardımcı gözyaşı bezleri tarafından salgılanır ve göz yüzeyine gelir. Sürekli olarak göz yüzeyini temizler, düzgün bir optik yüzey ve kayganlık sağlar. Daha sonra gözyaşı kanalı ile burun boşluğuna, oradan da mideye gider.

Göz sağlığını korumak kişi için oldukça önemlidir. Bu doğrultuda kişi göz sağlığına ve göz, göz çevresi hijyenine dikkat etmelidir. Önlem almanın yanı sıra kişide göz kusurlarının bulunması sonucunda kişi mutlaka vakit kaybetmeden göz bozukluğu tedavisine başlamalıdır.

Göz, kendisini korumak amacıyla düzenli bir şekilde gözyaşı salgılamaktadır. Gözyaşı sayesinde gözler daima nemli kalmaktadırlar. Bunun sonucunda göz kapaklarının açılıp kapanması durumundan ötürü meydana gelebilecek olan sürtünme problemleri engellenmiş olur.

Gözyaşı belli kanallar aracılığıyla gözden dışarı iletilir. Bu kanallarda tıkanıklığın meydana gelmesi ise gözyaşı kanalı tıkanıklığı rahatsızlığına neden olmaktadır. Bunun sonucunda meydana gelen göz rahatsızlığı kişinin yaşantısını oldukça olumsuz bir şekilde etkilemektedir.

 

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Nedir?

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı nemli kalması gereken gözün nemlenememesine sebep olmaktadır. Gözyaşı bezleri aracılığıyla salgılanan gözyaşlarının iletildiği kanallarda tıkanıklığın meydana gelmesi sonucunda bu göz rahatsızlığı görülür. Gözyaşının ilerlemesi işlevine sahip olan bu kanalda görülen rahatsızlık olarak tanımlanan gözyaşı kanalı tıkanıklığı, kişinin yaşantısını olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Gözyaşı kanallarının tıkanması sonucunda meydana gelen gözyaşı kanalı tıkanıklığı, meydana geldiği takdirde buruna akması gereken gözyaşı göz kapaklarından dışarı doğru akar. Gözyaşının göz kapaklarından dışarı doğru akması durumu ise göz çevresinde ve yüzde iltihaplanmalara neden olabilmektedir. Bu enfeksiyon sonrasında ise göz çevresinde ağrı ve kızarıklıklar meydana gelebilmektedir.

 

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

Gözyaşı kanalı tıkanıklığının birçok belirtisi bulunmaktadır. Bu belirtiler Gözyaşı kanalı tıkanıklığı rahatsızlığı yaşayan herkeste aynı şekilde görülmemektedir. Gözyaşı kanalı tıkanıklığı meydana geldiği takdirde meydana gelen belirtiler başlıca şu şekilde sıralanabilmektedir;

 ·   Gözlerin fazla sulanması
 ·   Yüzde ve göz çevresine iltihaplanmaların meydana gelmesi
 ·   Burun kökünde şişliğin meydana gelmesi
 ·   Burun köküne bastırıldığı takdirde oluşmuş olan iltihabın çıkması
 ·   Gözde çapaklanmanın meydana gelmesi
 ·   Gözde ve göz çevresinde kızarıklığın meydana gelmesi

 

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Nedenleri Nelerdir?

Bu nedenler doğumsal ve edimsel olarak iki ayrı şekilde ele alınıp incelenebilmektedirler

Bebeklerin anne karnındayken gözyaşı kanallarının gelişim sürecini tamamlayamamaları sonucunda doğumsal gözyaşı kanalı tıkanıklığının meydana geldiği bilinmektedir.  Gözyaşı kanallarının anne karnındayken gelişiminin tamamlanmaması, kanalların henüz açılmadan önce bebeğin doğumunun gerçekleşmesi sonucunda meydana gelmektedir. Bu durum gerçekleştiği takdirde bebek gözyaşı kanalları tıkalı bir şekilde dünyaya gelir ve gözyaşının kanallar aracılığıyla buruna iletilmesi durumu engellenir.

Edinsel gözyaşı tıkanıklığı olarak ele alınan durum ise doğumsal gözyaşı kanalı tıkanıklığının aksine orta ve ileri yaştaki kişilerde görülmektedir. Bazı hastalıkların edinsel gözyaşı tıkanıklığına sebebiyet verebildiği bilinmektedir. Edinsel gözyaşı tıkanıklığının görülmesine sebebiyet verebilen hastalıklar başlıca şu şekilde sıralanabilmektedir;

 

   ·  Sinüzit
   ·  Bazı enfeksiyon ve iltihaplanmalar
   ·  Tümör
   ·  Bazı travmalar
   ·  Gözyaşı kesesi taşı

 

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Nasıl Tespit Edilir?

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı teşhis edilirken farklı yöntemler uygulanabilmektedir. Kanül aracılığıyla gözyaşı kanallarına sıvı iletilmesi durumu en sık kullanılan yöntemler arasında yer almaktadır. Sıvı aracılığıyla gözyaşı kanallarının kontrolü sağlanır. İletilen sıvının buruna ve boğaza iletilmesi gözyaşı kanallarında herhangi bir tıkanıklığın olmadığını gösterir. Gözyaşı kanallarının görüntülenmesi durumu yalnızca doktor tarafınadan gerekli görüldüğü takdirde gerçekleştirilmektedir. Gözyaşı kanallarının görüntülenmesi işlemi ise dakriyosistografi ve  dakriyosintigrafi aracılığıyla gerçekleştirilir. Bu yöntemler aracılığıyla gözyaşı kanallarında herhangi bir tıkanıklık olup olmadığı tespit edilir.

 

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Doğumsal ve edimsel olmak üzere iki ayrı türde ele alınan gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavileri de bu farklılaşmaya yönelik olarak iki ayrı şekilde ele alınmaktadır.

Doğumsal gözyaşı tıkanıklığının tedavisi gerçekleştirilirken kişi ilk olarak bir yıl sürecek olan masaj tedavisine başlatılır. Gözyaşı tıkanıklığına yönelik olan masaj tedavisi, burun kökünden aşağıya doğru gerçekleştirilir. Bu masajın sıvazlama şeklinde gerçekleştirildiği bilinmektedir. Gün içerisinde üç veya dört defa gerçekleştirilmesi tavsiye edilen bu masajın bir günde yüz kere uygulanması gerekmektedir. Gözyaşı kanalının masaj uygulaması sonrasında kendiliğinden açıldığı bilinmektedir. Gözyaşı kanalı tıkanıklığı problemi yaşayan çoğu kişide masaj uygulaması sonucunda bu problemin ortadan kalktığı bilinmektedir.

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı durumu gözde çapaklanmaya sebebiyet verebilmektedir. Gözde çapaklanmanın meydana geldiği durumlarda doktor tarafından hastaya antibiyotik kullanımı tavsiye edilebilmektedir.

Masaj tedavisi uygulanmasına karşın gözde sulanmanın devam ediyor olması gözyaşı tıkanıklığı probleminin çözülmediğini göstermektedir. Bu durumda tıbbi müdahalenin uygulanması gerekebilmektedir. Bu tıbbi müdahalelerden biri olan sondalama yöntemi aracılığıyla gözyaşı kanalları açılır. Sondalama yönteminden sonra şikayetlerin devam etmesi sonucunda birkaç defa bu yöntem tekrar edilebilir. Sondalama yönteminin başarılı olmaması sonucunda dilatasyon ve tüp entübasyonu veya cerrahi yöntem uygulanması gerekebilmektedir.

Edinsel gözyaşı kanal tıkanıklığı tedavisinde ise tıkanan kanal yerine yeni bir kanal açılması işleminin uygulanması gerekmektedir. External dakriyosistorinostomi uygulanan bu işlemlerden biridir. Bu işlem aracılığıyla burunda yeni bir kanal uygulanır. Endoskopik dakriyosistorinostomi yönteminde ise endoskop aracılığıyla gözyaşı kesesine doğru kanal açılması işlemi gerçekleştirilir. Bu yöntemde ciltten herhangi bir kesi alınmaz ve bu sayede hiçbir iz kalımı görülmez. Transkanaliküler lazer dakriyosistorinostomi yönteminde ise lazer aracılığıyla kanal tedavisi gerçekleştirilir. Yöntem sırasında anestezi uygulanır ve kanal ağzının gerçekleştirilmesi yoluyla lazer probu yerleştirilir.

En uygun yöntem detaylı bir muayene sonrasında uzman doktor tarafından belirlenmelidir.

 


Detaylı bilgi ve randevu için; 444 0 384
Online randevu için tıklayınız.

Yayın tarihi: 08.Temmuz.2023

"Bu içeriğin geliştirilmesinde Aktıp Hastanesi uzman hekimleri katkı sağlamıştır. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz."

Online Randevu Oluştur