Aramak İstediğiniz Kelimeyi Girip, Arama Butonuna Tıklayınız...

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Kişiye Özel İlgi AKTIP ta

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON HİZMETLERİ

· Kas ve Ağrı Problemleri
· Boyun ve Bel Fıtığı
· Spor Yaralanmaları
· Kırık ve Tramva Sonrası
· Tedaviler
· Sinir Sıkışmaları
· İnme: Felç
· Tüm Romatizma Kaynaklı Hastalıklar

 

HASTANIN ŞİKAYETLERİ VE TANILARI

. Bel Ağrısı: İntervertebral Disk Bozuklukları
. Miyalji: Bel Ağrısı
· Boyun Ağrısı: Servikal Disk Bozuklukları
. Fibromiyalji: Sırtta Ağrı
. Karpal Tünel Sendromu: El De Sinir Sıkışması
. Dorsalji: Belde Ağrı
. Gonartroz: Yaşlılarda Dizlerde Eklem Ağrısı ve Kireçlenme
. Koksartroz: Kalça Da Ağrı ve Kireçlenmesi
. Romatoid Artrit: İltihaplı Romatizma
. Menisküs Yırtığı: Diz Ekleminde Yırtık
. Sinovit ve Tenosinovit: Eklemlerin Kenarlarında Şişlik, Ağrı
. Osteoporoz- Kemik Erimesi

 

AKTIP FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON ÜNİTESİ


Aktıp Hastanesi bünyesinde faaliyete geçen fizik tedavi ve rehabilitasyon ünitesi, 165 metre kare alanda 3 FTR Uzmanı, 2 Fizyoterapist ve 1 Fizik Tedavi Teknikeri beraber hizmet vermekte olup rehabilitasyon ve elektroterapi alanlarını içermektedir. Çocuktan yaşlısına günlük 240 hastayı tedaviye alma kapasitesi mevcuttur.

 

Fizik Tedavi Ünitesi Rehabilitasyon Alanlarımız

1.    Nörolojik Rehabilitasyon
2.    Ortopedik Rehabilitasyon
3.    Kırıklar
4.    Pediatrik Rehabilitasyon
5.    Robotik At Rehabilitasyonu
6.    Uzay Terapi Rehabilitasyonu
7.    Bel Fıtığı Rehabilitasyonu
8.    Boyun Fıtığı Rehabilitasyonu
9.    Kupa Terapi
 


NÖROLOJİK REHABİLİTASYON


Nörolojik rehabilitasyon vücut yapı ve fonksiyonlarında nörolojik hastalıkların sebep olduğu fiziksel, psikolojik veya kognitif bozukluklarla başa çıkma sürecidir. Rehabilitasyon uygulamaları kapsamında en temel hedef hasta merkezli bir değerlendirme yapmak, hareket bozukluğuna neden olan faktörlere yönelik anlamlı bir tedavi planı oluşturmak, gerekli fizyoterapi ve rehabilitasyon girişimlerini uygulamaktır.

 

Nörolojik rehabilitasyonun uygulandığı başlıca hastalıklar:

•    Serebro vasküler hastalıklar (SVO)
•    Serebral Palsi (CP)
•    Parapleji ve Tetrapleji
•    İnme-Hemipleji
•    Multipl Skleroz (MS)
•    Parkinson sendromu
•    Nöromuskuler  hastalıklar
•    Medulla spinalis yaralanmalarıdır.

 

ORTOPEDİK REHABİLİTASYON


Ortopedik rehabilitasyon kas iskelet sistemi yaralanmaları ve dejeneratif eklem hastalıkları  kaynaklı patolojileri tedavi etmektedir .
Kas iskelet sistemini ilgilendiren pek çok patoloji konservatif ve cerrahi sonrası patolojiler ortopedik rehabilitasyon alanındadır. Rehabilitasyonun amacı meydana gelen fiziksel mental ve mesleki problemleri restore ederek günlük yaşamda hastayı bağımsız hale getirmektir. Temel olarak ağrı, ödem, eklem hareket açıklığının kazanılması ve artırılması, kas kuvvetinin kazanılması ve artırılması amaçlanır.

 

KIRIKLAR


•    Dizde menisküs ve bağ zedelenmeleri
•    Romatizmal hastalıklar
•    bel boyun ağrıları ve omurga cerrahisi
•    Skolyoz( Omurga eğriliği)
•    Donuk Omuz -Adeziv Kapsülit
•    Impıngement
•    Tendon  zedelenmesi
•    KİREÇLENME   gibi patolojiler Ortopedik rehabilitasyon kapsamındadır.


PEDİATRİK REHABİLİTASYON

Çocuklara özel Fizik Tedavi Uygulamaları Hizmeti

Aktıp Hastanesi’nde açılan Pediatrik Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ünitesi ile çocuklar, uzman hekimler ve fizyoterapistler ile fizik tedavi seansı görerek pediatrik rehabilitasyon, robotik at terapisi ve uzay terapi vb. uygulamalar ile iyileşmelerine destek olunuyor.


Pediatrik rehabilitasyon doğumdan önce sigara, ilaç, alkol, annede hipertansiyon gibi sebeplerden, doğum sırasında ya da doğumdan sonra meydana gelen kas-iskelet hastalıkları ya da nörolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan fizyoterapi tekniklerinin tümünü içerir. Pediatrik rehabilitasyon ile tedavi edilebilen Hastalıklar şu şekildedir: Serebral palsi (Beyin felci), Spina bfida, Hidrosefali, Muskuler Distrofi, Brakiyal pleksus, Tortikolis. Çocuklarda ortaya çıkan problemlerin giderilmesi, var olan fonksiyonların geliştirilmesi amacıyla yaşa uygun olarak motor gelişim basamaklarının (Başı dik tutma, oturma, emekleme, yürüme, kavrama, vb.) takip edilerek sırayla kazanılması amaçlanır. Çocuklarda tedaviye erken başlamak tedavide başarı şansını artırır.

 

ROBOTİK AT REHABİLİTASYONU


Fiziksel, zihinsel ya da duyusal   bozukluğu olan hastaların algı ve fiziksel, nörolojik fonksiyonlarının geliştirilmesine katkı sağladığı için fizik tedaviye destek olarak uygulanan tedavi yöntemidir. Baş ve gövde kontrolünü artırır, Pelvik ve lumbal bölge eklem hareketliliğini artırır, Spastisite ve kontraktürleri azaltarak patolojik refleksleri azaltır, Gövde dengesini geliştir, Kendine güven duygusunu artırır.


Robotik at rehabilitasyonu uygulanan rahatsızlıklar:

•    Serebral palsi
•    Multipl skleroz
•    Omurilik yaralanmaları
•    Kas ve İskelet Sistemi Hastalıkları
•    Down Sendromu
•    Skolyoz
•    Serebral Palsi
•    Otizm
•    Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu
•    Mental Retardasyon (Zeka Geriliği)
•    Konuşma Bozuklukları

 

UZAY TERAPİ REHABİLİTASYONU

 

Son yıllarda geliştirilen ve serebral palsi, spina bifida, hidrosefali gibi pek çok nörolojik hastalıkta kullanılan tedavi metodudur. Uzay terapide kafes ve özel üretilmiş suit adı verilen kıyafet kullanılır. Yer çekimi elimine edilerek kas ve kemiklere binen yük azaltılır, vücudun normal duruşu için gerekli olan proprioseptif girdilerin sağlanması için kullanılır.

 

BEL FITIĞI REHABİLİTASYONU

 

Bel bölgemizde omurlar arasındaki disklerin zorlanma, düşme, ağır yük kaldırma gibi birçok farklı sebeplerden oluşabilen kayma veya yırtılması sonucu omurilik sinirleri omurlarımız arasından çıkabilir. Böyle bir durumda omurlar arasında sıkışan sinirler vücudumuzda bel, kalça ve bacak bölgelerine   yansıyan ağrılara sebep olur.

Masa başında uzun süre hareketsiz kalmak, uzun süreli otomobil kullanmak, aşırı kilo alma, hamilelik de bel fıtığı riskini artıran faktörlerdendir. Bel fıtığında kayropraktik tedavi, derin doku masajı, sıcak veya soğuk tedaviler, elektroterapi, hidroterapi, traksiyon ve egzersiz uygulamaları yapılır. Fizik tedavinin amacı şikayetlerin kontrol altına alınarak bel ağrısı ataklarının tekrarlamasını önlemektir.

 

BOYUN FITIĞI REHABİLİTASYONU

 

Boyun fıtığı, boyun omurlarındaki  disklerin çeşitli nedenlere bağlı olarak yıpranması, yırtılması veya yerinden kayması nedeniyle, omuriliğe ve omurilikten ayrılan sinirlere baskı yapmasıdır. Sıcak uygulamaları, ultrason, lazer, ağrı kesici ve kas güçlendirici akım tedavileri, masaj, mobilizasyon, manuel terapi, Hilterapi (yüksek yoğunluklu lazer tedavisi), kuru iğneleme, bantlama, traksiyon (klasik ve dikey traksiyon-vertetrac) en sık kullanılan tedavi yöntemleridir.Tamamlayıcı ve destekleyici tedavi yöntemleri olarak, akupunktur, nöral terapi, kupa tedavisi ve ozon tedavisi de boyun fıtığı tedavisinde kullanılabilir.


KİNEZYOLOJİK BANTLAMA

 

Kinezyolojik bantlama tedavisi ağrıları azaltmak, kasları güçlendirmek ve eklemleri korumak amacıyla uygulanır. Bu yöntemle hızlı iyileşme ve yakınmalarda büyük oranda azalma meydana gelmektedir.

 

KUPA TERAPİ

Kan dolaşımını artırmak, genel vücut ağrılarında oluşan kas gerginliğini azaltmak için cilt üzerine
vakumlanarak uygulanan bir tedavi yöntemidir.

 

 

 

Detaylı bilgi ve randevu için; 444 0 384

@aktiphastanesi
@aktiphaber