Aramak İstediğiniz Kelimeyi Girip, Arama Butonuna Tıklayınız...

Debulking Ameliyatı Aktıp’ta Gerçekleştirildi

Kişiye Özel İlgi AKTIP ta

HABERLER

Debulking Ameliyatı Aktıp’ta Gerçekleştirildi

Debulking Ameliyatı Aktıp’ta Gerçekleştirildi

Debulking Ameliyatı ve Karın İçi (Batın) Sıcak Kemoterapi Aktıp’ta Gerçekleştirildi

Aktıp Hastanesi, ilimizde birçok branşta ilkleri gerçekleştirerek halkımızın hak ettiği sağlık hizmetini alabilmesi için katkı sağlamaya devam ediyor.

İlimizde ilk defa karın içi tümör dokusu azaltma ameliyatı olan Debulking Cerrahisi, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yüksel Kurban ve Genel Cerrah Uzmanı Op. Dr. Zekeriya Karaduman tarafından Aktıp’ta başarılı bir şekilde uygulandı.

 

 

Debulking Cerrahisi Nedir?

Debulking ameliyatının amacı karın içinde yayılmış olan tüm tümör dokusunu ve tümörle tutulmuş organları çıkartıp kemoterapinin başarı şansını arttırmaktır.  


İleri evre yumurtalık kanserlerinde temel tedavi şekli cerrahidir. Debulking dediğimiz tümör azaltma cerrahisi optimal yapılmalıdır. Debulking cerrahi batın içerisinde tutulumu olan her organda olabildiğince maximal düzeyde bu tümörlerin eksize edilmesi (çıkarılması) ve mevcut tümöral tutulumların minimum düzeye düşürülmesidir.  Bu durumda vereceğiniz kemoterapinin etkinliği ve daha sonraki dönemlerde tümörün nüks olasılığı daha az olacaktır.

Yumurtalık Kanserinde Sıcak Kemoterapi Tedavisi Uygulaması

Yumurtalık kanserleri geç bulgu veren tümörler olduğu için genelde çoğu hasta bize geç evrede başvurmaktadır. Dolayısı ile, geç evrede başvuran bu hastalara ilave bir tedavi şekli olarak kemoterapi kaçınılmaz olmaktadır.

Son yıllarda yaygın karın içi yayılımı olan ileri evre yumurtalık kanserlerinde sıcak kemoterapi olarak adlandırdığımız intraperitoneal hipertermik kemoterapi (hipec) umut vaad etmektedir.

Bu kemoterapi şeklinde, hastaya optimal cerrahi yapıldıktan sonra batın kapatılır ve batına yerleştirtilen 4 adet kateterden belirli bir cihaz aracılı ile batın içerisine 41 dereceye kadar ısıtılmış sıcak kemoterapi verilmektedir ve bu kemoterapi yaklaşık 1 saat süre ile batında bekletilmektedir. Bununla, batın içerisinde çıkarılmayan milimetrik milier odaklar kemoterapi etkisiyle küçültülebilmektedir. Yalnız, sıcak kemoterapi için hastanın karaciğer parankımının tutulmaması karın boşluğu dışında tümöral kitle olmaması periton boşluğu dediğimiz boşluktaki tümörlerin optimal koşullarda tamamen çıkarılması ve büyük lenf bezleri tutulumunun olmaması gereklidir. Sıcak kemoterapi denilen uygulama seçilmiş olgularda oldukça umut vaad etmektedir ve hastanın surveyini arttırdığına dair yaygın çalışmalar mevcuttur.

 

Detaylı bilgi ve randevu için; 444 0 384
Online randevu için tıklayınız