Aramak İstediğiniz Kelimeyi Girip, Arama Butonuna Tıklayınız...

Gülüş Tasarımı Neden Önemlidir?

Kişiye Özel İlgi AKTIP ta

Gülüş Tasarımı Neden Önemlidir?

Gülüş Tasarımı Neden Önemlidir?

Gülüş tasarımı neden önemlidir? Gülüş tasarımı nedir? Gülüş tasarımı hangi işlemleri içerir? Dijital gülüş tasarımı nasıl yapılır? Gülüş estetiği fiyatları ne kadar? Bu sorulara açıklık getiren Özel Aktıp Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği hekimlerinden Dentist Zeynep ERENLER, gülüş tasarımının çeşitli dental işlemlerden oluşan çok yönlü bir süreç olduğunu söyledi. ‘Gülüş tasarımı; dişlerin ve diş etlerinin, -yüz şekli ve yüz hatları gibi unsurlar da göz önüne alınarak- kişinin gereksinimleri ve estetik beklentileri doğrultusunda iyileştirilmesi, daha doğal ve sağlıklı bir görünüme kavuşturulması işlemidir.’ Diyen Zeynep ERENLER, bu operasyonun muhtevasında birçok farklı rahatsızlık için etkin çözümler olduğuna dikkat çekti.

Özel Aktıp Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği hekimlerinden Dentist Zeynep ERENLER, Gülüş tasarımı neden önemli olduğu konusuna ilişkin bilgi verdi.

Gülüş Tasarımı Nedir?

Dişler, diş etleri, ağız içi diğer dokular, çene, dudak ve yüz bölgesi arasında estetiksel bir uyum sağlamak için yapılan işlemler bütününe, gülüş tasarımı (gülüş estetiği) denir. Yani gülüş tasarımının muhtevası tek bir işlemden oluşmaz ve pek çok dental operasyonu kapsar.

Dişlerin ve diş etlerinin görünümü; travma, kaza, çürük vb. nedenlerle bozulabilir. Bu durumda ise ağız içindeki sert ve yumuşak dokuların yüz anatomisine uygun biçimde onarılması gerekir.

Söz konusu düzeltme ve onarım işlemlerinin tümü ise, gülüş tasarımı (gülüş estetiği) içinde kendine yer bulur. Bu uygulamalar kişiye daha çarpıcı ve doğal bir gülümseme kazandırıp, ağız yapısının ve yüz şeklinin birbiri ile âhenk sergilemesine imkân tanır.

• Önerilen İçerik: Diş Eti Kanaması Neden Olur?

Gülüş Tasarımı Neden Önemli?

Kişinin daha sağlıklı dişlere ve ağız yapısına kavuşması, arzu ettiği estetik görünüme kavuşarak özgüveninin yükselmesi ve kendisiyle barışık yaşaması noktasında gülüş tasarımı uygulamalarının önemi büyüktür.

Örneğin; aşağıdaki sorunlar, gülüş estetiği uygulamaları ile çözüme kavuşturulabilir:

1. Diş taşları,
2. Dişler arasında boşluk,
3. Diş renginin değişmesi,
4. Diş diziliminde uyumsuzluk,
5. Diş etlerinin gülümseme esnasında normalden daha fazla belli olması veya diş eti çekilmesi gibi periodontal sorunlar,
6. Çapraşık, aşınmış, kırılmış veya başka şekilde zarar görmüş dişlere sahip olmak vb.

Bu doğrultuda; hem işlevsel açıdan hem görünüm bakımından kusursuza yakın bir ağız-diş yapısına kavuşturmayı amaçlayan gülüş tasarımı, kişinin daha mutlu ve konforlu bir hayat sürmesinde önemli rol oynar.

• Hemen Öğrenin: Diş İpi Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Multidisipliner bir yaklaşım olarak gülüş estetiği, hastaların ihtiyaçlarına göre farklı işlemler ihtiva edebilir. Estetiğin kapsamı belirlenirken; bireyin cinsiyeti, yaşı, beklentileri, yüz hatları dikkate alınır.

Anahatlarıyla ise gülüş tasarımı aşamaları şu adımlardan oluşur:

1. Hasta ile detaylı bir görüşme gerçekleştirildikten sonra ağız içi fotoğrafları çekilip bilgisayar ortamında buna uygun modellemeler yapılır. Fotoğraflar ve tasarımlar birbiriyle karşılaştırılarak, hasta için en uygun görünüme kişiyle ortaklaşa karar verilir.
2. Hastada çürük mevcutsa bunun tedavisi sağlanır.
3. Diş eti rahatsızlıkları çözüme kavuşturulur.
4. Dişlerin yüzeyinde bulunan lekeler, diş temizleme işlemiyle giderilir ve renk değişikliği ortadan kaldırılır.
5.Dişler gülüş tasarımına hazır hâle getirildikten sonra, gerekli diğer işlemler sırasıyla uygulanır. Bu etapta ise çoğunlukla şu tedavilere başvurulur: Diş beyazlatma uygulamaları, protez ya da implant ortodontik tedaviler (tel vs.), gingivektomi ve diğer diş eti cerrahisi yöntemleri, porselen kaplama ve lamineler, porselen ve zirkonyum kaplamalar.
6. Estetik gülüş tasarımı sırasında bazen medikal uygulamalara da müracaat edilmesi mümkündür. Örneğin; dudak ve yüz bölgelerine uygulanan dermal dolgu, bunlardan sadece biridir.

Dijital Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Gülüş estetiğinin çeşitli yazılımlardan yararlanılarak ve bilgisayar ortamında yapılan modellemelerden yardım alınarak gerçekleştirilmesi, 'dijital gülüş tasarımı' adını alır.

Dijital gülüş estetiği için öncelikle hastanın ağzından ölçü alınmasına ihtiyaç vardır. Hastanın estetiksel beklentilerini tespit etmek ve ihtiyaçlarını anlayabilmek bu sayede mümkündür.

Bu ölçüler yardımıyla modeller hazırlanır. Hastanın yaşadığı problemler, bu modeller üzerinde gerçekleştirilen çalışmalar ile net olarak saptanır, planlar buna göre oluşturulur.

Ardından kişinin ağız içi görselleri ve yüz fotoğrafları bilgisayara aktarılarak dijital ortamda ölçümlemeler yapılır. Tedavinin ardından hastayı nasıl bir sonucun beklemekte olduğu, yaklaşık görüntüler kullanılarak önceden kestirilir ve hastaya sunulur. Bu çerçevede hastanın ağız içine uygun hazırlanmış restorasyonlardan yardım alınır.

Gülüş Estetiği Fiyatları Ne Kadar?

Operasyona biçilen fiyat; her hastane, doktor ve uygulanacak işlemler özelinde farklılık gösterir. Seçilen kurumun bilinirliği ve kalitesi, fiyatlandırma politikaları ve hastalara tanıdığı özel ayrıcalıklar, gerçekleştirilecek ameliyat için gerekli tıbbî malzeme ve ekipmanlar, operasyonun hangi yöntemle yapılacağı ücretleri doğrudan etkiler. Bu nedenle gülüş tasarımı fiyat bilgisinin netleşmesi için önce detaylı bir muayeneden geçmeniz gereklidir.

Hastalarına mükemmel bir gülümseme armağan edebilmeyi hedefleyen Bartın Ağız ve Diş Sağlığı doktorları, hasta isteklerini ve ihtiyaçlarını modern tıbbın gerekleri ve çağdaş teknoloji ile bir araya getirir.

Siz de; daha güçlü ve sağlıklı dişlere, daha çekici ve özgüvenli bir gülümsemeye sahip olmak istiyorsanız, tüm dental problemlerinizin etkin tanı ve tedavisi için Özel Aktıp Hastanesi’ni tercih edebilirsiniz.

Yayın tarihi: 13.Aralık.2023

"Bu içeriğin geliştirilmesinde Aktıp Hastanesi uzman hekimleri katkı sağlamıştır. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz."

Online Randevu Oluştur