Aramak İstediğiniz Kelimeyi Girip, Arama Butonuna Tıklayınız...

Ankara Saç Ekimi

Kişiye Özel İlgi AKTIP ta

Ankara Saç Ekimi

Ankara Saç Ekimi

Ankara saç ekimi, modern teknikler ve cerrahi gelişmelerle oldukça başarılı bir prosedürdür. Saç ekimi nedir? Saç ekimi nasıl yapılır? Kadınlarda saç ekimi nasıl yapılır? Sakaldan saç ekimi nasıl olur? DHI saç ekimi ve FUE saç ekimi nasıl yapılır? Modern saç ekim yöntemleri hangileri? Saç ekimi sonrası nelere dikkat edilmeli? Plastik Cerrahi biriminin ilgi alanına giren bu sorular; çeşitli hastalıklar, trafik kazası ve benzeri nedenlerle kalıcı saç kaybı yaşayan ve bu durumu çözüme kavuşturup, arzu ettiği güzel görünüme ulaşmak isteyenleri yakından ilgilendiriyor. Yenilikçi teknolojilerle gerçekleştirilen ve yüz güldürücü sonuçlar ortaya çıkaran saç ekimi, en yaygın estetik operasyonların başında geliyor. Ankara Saç Ekimi

Ankara Saç Ekimi

Saç ekimi, genellikle saç dökülmesi veya kellik sorunu yaşayan bireylerde, saç foliküllerini (saç kökleri) alarak veya naklederek saçların yeniden büyümesini sağlamak amacıyla gerçekleştirilen bir cerrahi işlemdir. Saç ekimi, estetik bir cerrahi prosedürü olup, kişinin saç görünümünü ve saç çizgisini iyileştirmeyi hedefler.

Özel Aktıp Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi branşı hekimlerinden Op. Dr. Ainura SARYBAEVA, saç ekimi hakkında detaylı bilgi verdi.

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi; bölgesel seyrelme, kafa travması, kellik, erkek tipi saç dökülmesi gibi sebeplerle oluşan saç kayıplarına güvenli, etkili ve kalıcı bir çözümdür. Hormonal, genetik veya çevresel etkilerle meydana gelen, farklı tedavi yöntemlerinin de işe yaramadığı saç dökülmelerinde saç ekim operasyonu devreye girer.
Vücudun çeşitli bölgelerinden alınan kıl kökleri yani greftler ile uygulanan bu cerrahi prosedür, ağrısız ve acısız bir şekilde gerçekleştirilebilir.
Yoğun dökülme sorunu yaşayanlar, saç derisinde seyreklik olanlar etkili çözüm için saç ekimi yaptırmak durumundadır. Hiçbir alternatif tedavi veya kozmetik ürün, saç ekimi kadar garantili ve doğal sonuç veremez.

• Not: Plastik Cerrahi ile ilgili bir başka içeriğimizi şu bağlantıdan okuyabilirsiniz: Jinekomasti Nedir?

Saç Ekimi Avantajları Nelerdir?

Uzman bir plastik cerrah tarafından uygulandığı takdirde saç ekimi başlıca şu avantajları sunar:
1. Doğal, gür, hacimli, sağlıklı saçlara kavuşturur.
2. Hekimin talimatlarına dikkat edildiği takdirde iyileşme süresi zor ve ağrılı geçmez.
3. Kullanılan greftler saç derisiyle kolayca uyum sağlar.
4. Dökülme probleminin tedavisinde tercih edilen lazer cihazlarının, losyon ve ilaçların etkisi sınırlıdır. Bunlar geçici olarak işe yarar ve bazı ppotansiyel yan etkilere de sahiptir. Örneğin; ilaçlar bünyeye göre değişik semptomlara yol açabilir. Lazer tedavisinde ise kan damarlarının zarar görme riski söz konusudur. Halbuki saç ekimi bu tarz riskler barındırmayan, güvenli bir işlemdir.
5. Verici alandan elde edilen kökler, dökülmeye neden olan hormonlara karşı duyarsızdır. Bundan dolayı, ekilen saçların yeniden dökülme durumu olmaz.
6. Ayrıca saç ekimi mevcut sağlıklı saç köklerine de zarar vermez.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Bunun için öncelikle Plastik cerrahi doktorları tarafından saç analizi gerçekleştirilir. Böylece dökülme nedeni, derecesi ve hangi bölgelerde olduğu belirlenir.
Greftlerin hangi donör bölgeden alınacağı kararlaştırılır. (Bu etapta genellikle ense kısmı tercih ediliyor olmasına rağmen çene altından, bacaklardan, kollardan, sırt ya da sırt bölgesinden greft alımı da yapılabilir.)
Daha sonra ise toplanan kökler saç derisine uygun bir yöntem ile nakledilir. Operasyonun ardından ilk yıkamanın hastane ortamında gerçekleştirilmesi gerekir.
Akabinde hekim; hastaya iyileşme süreci boyunca nelere dikkat edeceğini bildirir ve özel saç ürünleri veya şampuanlar önerir.

Bu bilgilerin ardından, en sık kullanılan saç ekimi yöntemleri ise şöyle açıklanabilir:

1. DHI Saç Ekimi:

Bu uygulama, ‘doğrudan saç ekimi’ (Direct Hair Implantation) olarak bilinir. Yöntem sırasında greftler; 'CHOI implanter' diye adlandırılan medikal kalemlerle donör bölgeden toplanıp, ardından alıcı bölgeye yerleştirilir. Kadınlarda Da rahatlıkla uygulanması mümkündür. Çünkü başın tamamını traş etmeyi gerektirmez. Aynı zamanda; belirgin iz bırakmaz, köklerin daha sık şekilde ekilebilmesine imkân tanır, sağlıklı dokuları hasara uğratmaz.

Bahsi geçen yöntemde kök alımıyla transferi aynı anda yapılır. Greftler dışarıda fazla beklemeyeceğinden dolayı, operasyonun başarı oranı daha yüksektir. çok fazla grefte ihtiyaç duyanlar için önerilmez.

• Öneri: Plastik Estetik Cerrahi alanındaki bir diğer makalemize aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz: Meme (Göğüs) Estetiği

2. FUE Saç Ekimi:

Söz konusu teknikte greftler yaklaşık 0,7-1 mm çapındaki mikromotor uçlar vasıtasıyla çıkarılır. Hedeflenen bölgeye de yine birer birer nakledilir.
Verici alandan toplanmış kökler ilk olarak özel bir solüsyona konur ve burada bir süre bekletilir. Bu işlemi takiben kişiye lokal anestezi yapılır ve ekim bölgesi uyuşturulup, burada kanallar açılır. Yani delikler oluşturulur. Bunun ardından da greftler, ekim bölgesine teker teker aktarılır.
Foliküler ünite bütünlüğünün korunmasına yardım eden bu yöntem, kök kaybı riskini minimize eder. Çünkü FUE motoru kullanımının çoklu köklere zarar verme ihtimâli azdır.

3. Kök Hücre Saç Ekimi:

Bu, aslında doğrudan doğruya bir saç ekim yöntemi değildir. Kök hücre tekniğinde öncelikle saç ekimi DHI veya FUE gibi bir teknikle gerçekleştirilir. Daha sonra ekim yapılan bölgeyi güçlendirmek için kök hücre tedavisine başvurulur. Bu noktada çoğunlukla kulak üstü saçlı deriden alınan kökler kullanılır.

4. FUT Saç Ekimi:

Bu operasyonda ise kökler verici bölgeden şeritler hâlinde çıkarılır. Sonra mikroskop altında ayrıştırılıp, ekim işleminin yapılacağı yere tek tek transfer edilir.

• Hatırlatma: Plastik Cerrahi konulu tüm içeriklerimize, Sağlık Köşemiz bölümünden göz atabilirsiniz. 

5. Sakaldan Saç Ekimi:

Ense bölgesi yeterince sağlıklı greft barındırmayan kişiler için sakaldan saç ekimi daha uygun bir yöntemdir. Ekim için gerekli kökler çoğunlukla elmacık kemiklerinin olduğu kısımdan, boğaz bölgesinden veya çene altından yapılır.
Sakaldan alınmış olan greftler kafanın ön tarafına ekilemez. Sadece verteks yani tepe bölgesine ve arkasına uygulama yapılabilir.

Saç Ekimi Fiyatları

Saç ekimi fiyatları konusunda hastanemizi arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. Saç ekimi merkezi, randevu almak için hastanemizin iletişim kanallarını kullanabilirsiniz.

Siz de; saç ekimi nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız, ayrıntılı bilgi edinmek ve bu operasyon için uygun olup olmadığınızı öğrenmek için Plastik Cerrahi uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.
• Güncel tanı ve tedavi yöntemlerinin uygulandığı,
• Uzman hekim ve personel kadrosunun gelişmiş teknik donanımlarla bir araya geldiği,
• Ortam ve ekipman sterilizasyonunun ön planda tutulduğu,
• Sadece Bartın’dan değil Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından hasta kabul etmekte olan,
• Hastaların ve hasta yakınlarının memnuniyetini ilk öncelik kabul eden Özel Aktıp Hastanesi’nde, ihtiyacınız olan saç ekimi operasyonunun avantajlarına başarıyla kavuşabilirsiniz.
Böylece; yüksek konfor, kusursuz hijyen, %100 güven ve modern tıp odaklı bir süreç dâhilinde, sağlığınıza ve hayalinizdeki estetik görünüme ulaşmanın mutluluğunu yaşayabilirsiniz.

Ankara Saç Ekimi

Yayın tarihi: 07.Aralık.2023

"Bu içeriğin geliştirilmesinde Aktıp Hastanesi uzman hekimleri katkı sağlamıştır. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz."

Online Randevu Oluştur