Aramak İstediğiniz Kelimeyi Girip, Arama Butonuna Tıklayınız...

Ankara Nasır Tedavisi

Kişiye Özel İlgi AKTIP ta

Ankara Nasır Tedavisi

Ankara Nasır Tedavisi

Ankara Nasır Tedavisi genellikle ayak tabanında veya parmak aralarında oluşan, derinin kalınlaşması sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Nasır oluşumunun temelinde sürekli baskı ve sürtünme bulunmaktadır. Nasır tedavisi için ilk adım, baskı ve sürtünmeyi azaltmaktır. Nasır, cildin sürtünme veya basınç nedeniyle kalınlaşması sonucu oluşan bir cilt problemidir. Nasır ya altındaki kemik çıkıntısının basısında ya da sürekli aynı noktaya uygulanan baskı ve sıkıştırmadan dolayı ortaya çıkabilir. Genellikle ayaklarda, özellikle parmakların üzerinde veya tabanında, aynı zamanda elde veya parmaklarda da görülebilir. Sürekli sürtünme veya basınç, cildin korunma mekanizması olarak daha kalın bir tabaka oluşturmasına neden olur. Bu durumda ciltte sertleşme ve kalınlaşma meydana gelir. Ankara Nasır Tedavisi

Ankara Nasır Tedavisi

Nasırın olduğu bölgenin düzenli olarak törpülenmesi ve nemlendirici kremler kullanılması da tedavi sürecinde etkili olabilir. Ayrıca, nasırın neden olduğu baskı ve sürtünmeyi azaltmak için özel yastıklar veya pedler de kullanılabilir. Eğer nasırın şiddetli ağrıya veya enfeksiyona neden olduğu durumlarda, bir sağlık profesyoneline danışmak önemlidir.

Özel Aktıp Hastanesi Cildiye branşı hekimlerinden Uzm. Dr. Anıl MAKARA'nın hazırladığı içerikte, Nasır Tedavisi ile ilgili bilmeniz gerekenleri bulacaksınız.

Nasır Nedenleri Nelerdir?

Nasır nedenleri şunlardır:

Ayak parmaklarının yanlış basılış şekli: Ayak parmaklarının yanlış basılış şekli, ayak tabanında veya parmaklarda nasır oluşumuna neden olabilir.

Ayak sağlığına uygun olmayan ayakkabılar giymek: Ayakkabıların ayağın boyutuna, şekline ve yapısına uygun olmaması, ayağı sıkmak, vurmak veya sürtünmeye neden olmak, nasır oluşumunun en yaygın nedenidir. Özellikle yüksek topuklu, dar burunlu, sert malzemeli veya esnek olmayan ayakkabılar, ayaklarda basınç noktaları oluşturarak nasırlaşmaya yol açabilir. Ayrıca, ayakkabıların içindeki dikiş, fermuar, düğme gibi unsurlar da ayağı tahriş edebilir.Aşırı kilolu olmak: Aşırı kilolu olmak, ayaklarda daha fazla baskıya neden olarak nasır oluşumuna neden olabilir.

Bazı meslekler: Bazı meslekler, ayaklarda veya ellerde sürekli sürtünme veya baskıya neden olabilir. Örneğin, inşaat işçileri, müzisyenler ve dansçılarda nasır görülme sıklığı daha fazladır.

Bazı hastalıklar: Bazı hastalıklar, nasır oluşumuna neden olabilir. Örneğin, diyabet, gut ve bazı romatizmal hastalıklar nasır oluşumunu tetikleyebilir.

Çok fazla yürümek veya ayakta durmak: Gün içinde çok fazla yürüyen veya ayakta duran kişilerde, ayakların sürekli olarak ayakkabı içerisinde beklemesi, ayağın nemli kalması ve ayağa binen yükün artması, nasır oluşumuna katkıda bulunabilir. Bu durumda, ayak sağlığına uygun, rahat, geniş ve doğru numarada ayakkabılar giymek, ayak yapınıza uygun, destekleyici ve yumuşak tabanlıklar kullanmak önemlidir.

El ile çalışmak: El ile çalışan kişilerde, ellerin sürekli olarak alet, makine, kalem, spor ekipmanı gibi nesnelerle temas etmesi, elde basınç ve sürtünme yaratır. Bu da elde nasır oluşumuna neden olabilir. Bu durumda, el sağlığına uygun, koruyucu eldivenler giymek, elleri düzenli olarak yıkamak, kurulamak ve nemlendirmek önemlidir.

Ciltteki kuruluk: Ciltteki kuruluk, derinin esnekliğini ve nemini kaybetmesine, çatlamasına ve sertleşmesine neden olur. Bu da nasır oluşumuna zemin hazırlar. Bu durumda, cildi nemlendiren, yumuşatan ve besleyen kremler, losyonlar veya yağlar kullanmak, cildi güneşten, soğuktan ve kimyasallardan korumak önemlidir.

Anatomik bozukluklar: Bazı kişilerde, ayak yapısında, kemiklerde veya eklemlerde doğuştan veya sonradan gelişen bozukluklar olabilir. Bu bozukluklar, ayakta basınç dağılımını bozarak, belirli noktalarda nasır oluşumuna neden olabilir. Örneğin, çekiç parmak, halluks valgus, düz tabanlık, yüksek kemerli ayak, ayak parmaklarında eğrilik, ayak kemiklerinde çıkıntı gibi durumlar, nasır oluşumunun anatomik nedenleridir. Bu durumda, ortopedik bir değerlendirme yapmak, gerekli tedavi veya cerrahi müdahaleleri uygulamak, ayağa uygun tabanlıklar veya ayakkabılar giymek önemlidir.

Nasır Çeşitleri

Nasırın iki temel çeşidi vardır. Bunlar şunlardır:

Hiperkeratoz: Bu çeşit nasır, derinin kalınlaşması şeklinde oluşur. Derinin kalınlaşmasının nedeni, ayak yapısına uygun olmayan ayakkabı giymek, çok fazla yürümek veya ayakta durmak, el ile çalışmak veya ciltteki kuruluktur. Hiperkeratoz, vücudun bir tür savunma mekanizmasıdır ve travma kalktığında kendiliğinden gerileyip kaybolabilir. Hiperkeratozun tedavisinde, salisilik asit içeren kremler, solüsyonlar veya bantlar, nasır törpüsü, ponza taşı veya rende, nasır bandı, yastık veya halka veya cerrahi müdahale kullanılabilir.

Verrükoz plantaris: Bu çeşit nasır, siğil mikrobu bulaşması sonucu oluşur. Siğil mikrobu, ayak tabanında veya elde siğil şeklinde lezyonlara neden olur. Siğil mikrobu, bulaşıcıdır ve çıplak ayakla basılan zeminden, havuz gibi ortak alanlardan veya başkasının terliğini, ayakkabısını giymekten bulaşabilir. Siğil mikrobu, kendi ayağından aynı veya karşı ayağına veya vücudun diğer yerlerine de bulaşabilir. Verrükoz plantarisin tedavisinde, siğil ilacı, kriyoterapi, elektrokoter, lazer veya cerrahi müdahale kullanılabilir.

Nasırlar, oluşum yerine göre 3'e ayrılabilir:

Ayak nasırı: Ayaklarda en sık görülen nasır çeşididir. Ayak tabanı, topuğu ve parmaklarda oluşabilir.
El nasırı: Ellerde en sık görülen nasır çeşididir. Ellerin avuç içi, parmakları ve tırnaklarda oluşabilir.
Genel nasır: Ayak ve el dışındaki herhangi bir yerde oluşan nasır çeşididir. Örneğin, dirseklerde, dizlerde veya sırtta oluşabilir.

Nasır Belirtileri

Nasır belirtileri, nasırın türüne, büyüklüğüne, yerine ve süresine göre değişebilir. Ancak, genel olarak nasır belirtileri şunlardır:

• Ağrı: Nasır, özellikle üzerine basıldığında ağrılı olabilir. Nasırın bulunduğu bölgede keskin ağrı hissi olur.
• Kalınlık: Nasır, cildin normal kalınlığının birkaç katı kadar kalınlaşabilir. Nasırlı deri bölgesinde kalınlaşma ve sertlik görülür.
• Renk: Nasır, genellikle beyaz veya sarımsı bir renktedir. İlerlemiş nasırlarda ağrının olduğu bölümde renk değişimi ve büyüme görülür.
• Nasırlaşmış bölgenin etrafında iltihaplanma
• Kalınlaşmış deride nasırın uç bölgesinin oluşumu
• Hafif dereceli nasırlarda baskının ortadan kaldırılması ile ortadan kalkan ağrı hissi

Nasır belirtileri, nasırın oluşum nedenine göre de farklılık gösterebilir. Örneğin, ayak yapısına uygun olmayan ayakkabı giymek, çok fazla yürümek veya ayakta durmak, el ile çalışmak veya ciltteki kuruluk gibi nedenlerle oluşan hiperkeratoz tipi nasır, derinin kalınlaşması şeklinde oluşur. Siğil mikrobu bulaşması sonucu oluşan verrükoz plantaris tipi nasır ise, ayak tabanında veya elde siğil şeklinde lezyonlara neden olur.
Nasır belirtileri, nasırın bulunduğu yere ve şiddetine göre değişebilir. Örneğin, ayak nasırlarında ağrı, yürümeyi veya ayakta durmayı zorlaştırabilir. El nasırlarında ise ağrı, eli kullanmayı zorlaştırabilir. Nasır belirtileri fark edilirse, bir sağlık uzmanına başvurmak önemlidir. Sağlık uzmanı, nasırın nedenini belirleyerek uygun bir tedavi planı oluşturabilir. Nasır tedavisi, nasırın şiddetine ve bulunduğu yere göre değişir. Hafif nasırlar, genellikle kendiliğinden geçebilir. Ancak, ağrılı veya rahatsız edici olan nasırlar için tedavi gerekebilir.

Nasır Tedavisi Nasıl Yapılır?

Nasır, derinin sürekli sürtünme veya baskıya maruz kaldığı bölgelerde oluşan kalınlaşmış bir cilt tabakasıdır. En sık ayaklarda ve ellerde görülür. Nasır ya altındaki kemik çıkıntısının basısında ya da sürekli aynı noktaya uygulanan baskı ve sıkıştırmadan dolayı ortaya çıkabilir.

Nasır tedavisi, nasırın şiddetine ve bulunduğu yere göre değişir. Hafif nasırlar, genellikle kendiliğinden geçebilir. Ancak, ağrılı veya rahatsız edici olan nasırlar için tedavi gerekebilir.

• Salisilik asit içeren kremler, solüsyonlar veya bantlar: Bu ürünler, nasırlı deriyi yumuşatır ve soyulmasını sağlar. Ancak, hassas veya alerjik cildiniz varsa veya diyabet gibi bir hastalığınız varsa, bu ürünleri kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.
• Nasır törpüsü, ponza taşı veya rende: Bu araçlar, nasırlı deriyi nazikçe ovalayarak azaltmaya yardımcı olur. Ancak, çok fazla bastırmamalı, kanamaya veya yaralanmaya neden olmamalısınız.
• Nasır bandı, yastık veya halka: Bu ürünler, nasırın üzerine yapıştırılarak, baskıyı ve sürtünmeyi azaltır ve ağrıyı hafifletir. Ancak, nasırı tamamen ortadan kaldırmazlar.
• Cerrahi müdahale: Bu yöntem, nasırın altındaki kemik çıkıntısını veya nasırın kendisini keserek çıkarmayı içerir. Bu yöntem, diğer yöntemler işe yaramadığında veya nasır çok büyük veya derin olduğunda uygulanır. Bu yöntem, enfeksiyon, kanama, yara iyileşmesi veya nasırın tekrarlama riski taşır.

Nasır tedavisinde kullanılan yöntemler şunlardır:

Mekanik tedavi: Mekanik tedavi, nasırın mekanik olarak törpülenmesi veya kesilmesiyle yapılır. Bu yöntem, ayak nasırlarında en sık kullanılan yöntemdir. . Nasır törpülenirken veya kesilirken dikkatli olunmalıdır. Nasırın altındaki sağlıklı deriye zarar verilmemelidir.
Kimyasal tedavi: Kimyasal tedavi, nasırın üzerine uygulanan kimyasal bir maddeyle yapılır. Bu madde, nasırın yavaş yavaş yumuşamasını ve dökülmesini sağlar. Kimyasal tedavi, genellikle ayak nasırlarında kullanılır.
Cerrahi tedavi: Cerrahi tedavi, nasırın cerrahi olarak çıkarılması işlemidir. Bu yöntem, genellikle büyük veya derin nasırlarda kullanılır. Cerrahi tedavi, lokal anestezi altında yapılır.

Nasırın Önlenmesi İçin Yapılması Gerekenler

Nasırları önlemek için alınabilecek önlemler şunlardır:

• Ayaklarınızı uygun ayakkabılarla koruyun. Ayaklarınızın şekline uygun ayakkabılar giyin. Ayakkabıların çok dar veya çok geniş olmamasına dikkat edin.
• Ayaklarınızı düzenli olarak nemlendirin. Nemli cilt, nasır oluşumuna karşı daha dirençlidir.
• Ayak parmaklarınızın yanlış basılış şeklini düzeltmeye çalışın. Ayak parmaklarınızın yanlış basılış şekli, ayaklarda nasır oluşumuna neden olabilir.
• Ayaklarınızda nasır oluşabilecek bölgelere koruyucu ped, yastık veya halka takmak
• Aşırı kiloluysanız, kilo vermeye çalışın. Aşırı kilo, ayaklarda nasır oluşumunu tetikleyebilir.
• Ayaklarınızı veya ellerinizi sık sık kontrol etmek ve nasır belirtilerini fark ettiğinizde tedavi etmek

Mesleğiniz gereği ayaklarınızda veya ellerinizde sürekli sürtünme veya baskıya maruz kalıyorsanız, koruyucu önlemler alın. Örneğin, inşaat işçileri, müzisyenler ve dansçılar, ayaklarında nasır oluşumunu önlemek için koruyucu ayakkabı veya eldiven kullanabilirler.

Ankara Nasır Tedavisi

Yayın tarihi: 29.Ocak.2024

"Bu içeriğin geliştirilmesinde Aktıp Hastanesi uzman hekimleri katkı sağlamıştır. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz."

Online Randevu Oluştur