Aramak İstediğiniz Kelimeyi Girip, Ardından Enter Tuşuna Basınız...

Kardiyoloji

Kişiye Özel İlgi AKTIP ta

Kardiyoloji

Kardiyoloji

Kalp hastalıkları, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ölümlerin en sık sebebidir. Ülkemizde ölümlerin yüzde 42’si, yani neredeyse her iki ölümden biri kalp damar hastalıkları sonucu meydana gelmektedir. Kalp hastalıklarına bağlı ölüm oranı; diğer en sık ölüm sebepleri olan kanser ölümlerinin iki, solunum sistemi hastalıklarına bağlı ölümlerin ise dört katıdır.

Tanı yöntemleri nelerdir?
Kalp hastalıkları çok büyük ölçüde önlenebilir, geciktirilebilir rahatsızlıklardır. Bunun için birincil korunmanın sağlanması, yani hastalıkların ortaya çıkışının önlenmesi gerekir. Bu da hastalığa yol açan risk faktörlerinin erken fark edilmesi ve kontrolüyle mümkündür. İkincil korunma tedbirleri ise, kalp damar hastalığı gelişmiş bireylerde kalıcı hasar ve ölümlerin önlenmesini kapsar. İkincil korunma için hastalıkların erken tanısı ve etkin tedavisi büyük önem taşır. Kardiyoloji Bölümü geniş bir yelpazede yer alan kalp ve damar hastalıklarının önlenmesi, erken tanısı ve tedavisi (ilaç ve girişimsel tedaviler) ile ilgilenmektedir.

Kardiyoloji uzmanına göğüs ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı, çabuk yorulma gibi rahatsızlıkların yanı sıra hiçbir şikâyet olmasını beklemeden de başvurabilirsiniz. Düzenli olarak yaptıracağınız kontrollerle kalp damar hastalığı risklerinizin değerlendirilir ve riskler kontrol altına alınabilir. Hekiminiz şikâyetlerinize, şikâyetiniz yoksa da muayene bulguları ve risk durumunuza göre uygun gördüğü tetkikleri planlayacaktır.